Nowe ekologiczne, srebrno – zielone pojazdy zasiliły tabor MZK w Pile
Dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej Komunikacja Miejska w Pile wzbogaciła swój tabor o pięć nowych autobusów Solaris Urbino 12. Dzięki temu pasażerom zapewni się bezpieczną i komfortową podróż na liniach MZK, a kierowcom pracę w możliwie najlepszych warunkach. Nowoczesne i przyjazne środowisku autobusy wyruszą na pilskie ulice już za kilka dni.
– Dziś są w Pile autobusy firmy Solaris wyprodukowane w Wielkopolsce. To cieszy, ponieważ pieniądze pozostaną w naszym regionie. Stare, wysłużone autobusy będą przechodzić na emeryturę, a zastąpią je nowe ekologiczne, spełniające europejskie standardy pojazdy. Chcieliśmy aby te autobusy wyróżniały się od innych, stąd na siedzeniach logo naszego miasta. Tych ułatwień dla pasażerów w trakcie roku będzie sporo. Przypomnę, że od 1 stycznia pojawił się w ofercie MZK również bilet dobowy – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.
– Po mieście będą jeździły pojazdy najnowszej, czwartej generacji, które mają odświeżony wygląd. Jeden z tych pojazdów od roku mamy okazję widzieć na ulicach Piły. Natomiast te nowe w stosunku do tamtego są ulepszone. Z nowości to warto wspomnieć o klimatyzacji, ale z funkcją grzania elektrycznego, czyli w okresie zimowym będzie dodatkowa możliwość ocieplenia autobusu zanim silnik się rozgrzeje. Są przyciemnione szyby – to poprawi komfort podróży latem. Także rurki są podświetlone z przyciskami. Będą zamontowane w lutym lub w marcu biletomaty (z możliwością płatności zarówno monetami, jak i kartą płatniczą). Oczywiście autobusy monitorowane. Mam nadzieję, że do końca przyszłego tygodnia te pojazdy będą już jeździć po mieście. W marcu kolejna dostawa hybrydowych autobusów – dodaje Tadeusz Majewski, prezes MZK w Pile.
Warto wspomnieć, że w nowych pojazdach nie zabrakło udogodnień dla osób niepełnosprawnych, tj. rozkładane rampy, które będą umożliwiały bezproblemowy wjazd wózkiem inwalidzkim. Również pasażerowie będą mogli przyciskiem otwierać drzwi od pojazdu w chwili zatrzymania na przystanku.
Przypomnijmy, pod koniec 2016 roku projekt Miejskiego Zakładu Komunikacji w Pile pn. „Zakup autobusów niskoemisyjnych, modernizacja zajezdni autobusowej MZK Piła Sp. z o. o. w Pile i rozbudowa infrastruktury dla potrzeb komunikacji miejskiej” Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014–2020, zajął szóstą lokatę na liście projektów dofinansowanych ze środków UE. Otrzymane środki unijne, pozwolą na zakup 11 autobusów, w tym sześć hybryd i pięć pojazdów o napędzie diesla, spełniających normę emisji spalin Euro 6. Ponadto projekt zakłada montaż 27 zestawów monitoringu w istniejących autobusach. Oznacza to, że wszystkie pojazdy będą wyposażone w kamery. W ramach projektu MZK przebudował już zajezdnię autobusową przy ul. Łącznej.
Nowy tabor ma zachęcić mieszkańców do porzucenia aut i skorzystania z transportu publicznego.
Sebastian Daukszewicz