Nowe miejsca opieki dla dzieci w północnej Wielkopolsce

W Pile i w Budzyniu powstaną nowe miejsca opieki dla dzieci do lat 3. Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński w Delegaturze Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Pile podpisał umowy na dofinansowanie realizacji zadań w ramach programu Maluch+ na łączną kwotę ponad 3 mln zł.

 

Celem programu Maluch+ jest stworzenie w skali kraju wysokiej jakości, dostępnej terytorialnie i przystępnej cenowo opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów, w tym dla dzieci z niepełnosprawnościami i wymagających szczególnej opieki.

 

– Program Maluch+ jest bardzo ważnym instrumentem wsparcia polskich rodzin. Jest to z jednej strony zapewnienie miejsc opieki dla najmłodszych, ale również ułatwienie rodzicom łączenia opieki nad dziećmi z pracą zawodową – mówił wojewoda Michał Zieliński. 

 

Miasto Piła otrzymało dofinansowanie w wysokości blisko 1,8 mln zł na adaptację  pomieszczeń dla celów utworzenia Żłobka nr 3 w Pile wraz z pierwszym wyposażeniem. Z kolei Miasto i Gmina Budzyń dzięki dotacji w kwocie ponad 1,2 mln zł będzie mogło utworzyć klub dziecięcy z 30 miejscami opieki. Zadania zostaną dofinansowane w ramach środków z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) na utworzenie miejsc opieki oraz z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach perspektywy finansowej 2021-2027 na zapewnienie funkcjonowania miejsc opieki.

 

Od 2016 roku do Wielkopolski trafiło ponad 145 mln zł na opiekę instytucjonalną. Dzięki tym środkom w całym województwie utworzonych zostało ponad 6 tys. miejsc dla najmłodszych. Nowa odsłona programu Maluch+ na lata 2022-2029 to blisko 400 mln zł dla wielkopolskich samorządów i innych podmiotów, dzięki którym powstanie ponad 8 tys. nowych miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, a także zapewnione zostanie funkcjonowanie miejsc już utworzonych.

 

Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *