Nowe narzędzia walki z COVID-19, mające zmniejszyć transmisję wirusa

Od kilku dni notujemy rekordy zakażeń koronawirusem w Polsce. 15 października odbyła się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, którzy poinformowali o obostrzeniach związanych z koronawirusem, które będą obowiązywały od 17 października. Miasto Piła i powiat pilski nadal są w strefie żółtej, mimo że osób z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem wciąż przebywa. 16 października na konferencji prasowej prezydent Piły, Piotr Głowski omówił sytuację w mieście związaną z pandemią Covid-19.

– Oprócz tych restrykcji wprowadzonych przez rząd, mamy swój lokalny system w przypadku pandemii, który się sprawdzał. Często był bardziej restrykcyjny niż ten rządowy i wprowadzony na czas powodował, że tych zakażeń mieliśmy mniej. Mówiliśmy, że trzeba szybciej reagować – i te dzisiejsze zakażenia to prawdopodobnie opóźnienie centralne od 2 do 3 tygodni, które im wymknęło się spod  kontroli. To powoduje, że musimy dbać sami o siebie. Jestem przekonany, że sobie poradzimy z tą sytuacją. Ale można było z tym sobie poradzić o wiele lepiej. Wiele rzeczy zostało przespanych, źle organizacyjnie zostało zrobione. Było widać, że rząd przez wiele tygodni zajmował się sobą, a nie przypominam sobie, tu lokalnie jakiś konkretnych działań, które zmieniałyby sytuację, umożliwiły nam po pierwsze ograniczenie liczby osób zakażonych i chorych, a po drugie poprawiły proces ich leczenia jeśli trafią do szpitala. Ponadto uważam, że maseczki powinno się nosić. Jeśli ktoś pyta o podstawę prawną nienoszenia maseczek to ja odpowiadam: rozum. Rozum nam mówi, że dziś powinniśmy się chronić, bo obrazki, które oglądaliśmy np. we Włoszech  z taką trwogą mogą pojawić się u nas – mówi prezydent Piły Piotr Głowski.

Jedną z form pomocy w Pile jest Akcja „Zakupy dla seniora” adresowana jest do pilskich seniorów i osób z niepełnosprawnościami. Jej celem jest ochrona najstarszych mieszkańców Piły przed koniecznością wychodzenia z domów. Dostarczenie podstawowych, codziennych produktów i leków jest bezpłatne. Koszt zamówionych zakupów, który pokrywa zainteresowany senior, nie może przekroczyć kwoty 200 złotych. Zgłoszenia przyjmuje Biuro Prezydenta Piły pod numerem telefonu: 668207346, 602383574 w terminie od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 15:30.

Ogłoszony został kolejny otwarty konkurs ofert na realizację programu szczepień przeciw grypie dla mieszkańców Piły od 65 roku życia.  Na realizację programu w tym roku przeznaczono 127 200 złotych. Zakłada się, że w Zakładzie Opieki Zdrowotnej, który podejmie się realizacji zadania zaszczepić będzie mogło się 2120 pilan, którzy ukończyli 65 rok życia. Zadanie może zostać zrealizowane w dwóch etapach.  Oferty należy składać w Urzędzie Miasta Piły do 30 października br. do godziny 15.30. Wszelkich informacji udziela Wydział Spraw Obywatelskich i Społecznych Urzędu Miasta Piły. Kontakt telefoniczny: 67 352 84 08 lub 67 210 42 99.

Jeśli nie macie pilnej potrzeby, która wymaga osobistego stawienia się w urzędzie, zachęcamy do kontaktu telefonicznego i mailowego z naszym urzędem i podległymi jednostkami. UM nadal wydaje dowody osobiste, wydaje pozwolenia np. inwestycyjne  zachowaniem dostępów środków ochrony.

W szkołach przedszkolach szkołach sytuacja jest dynamiczna, zdarzają  się pojedyncze zakażania dzieci, ale tu szybko udaje się rozwiązać sytuację, aby nie zamykać całej szkoły. W szkołach do zera ogranicza się wszelkiego rodzaju uroczystości, konkursy. Także kluby sportowe zaczęły korzystać z Programu Odpowiedzialności Społecznej. W RCK wiele wydarzeń została odwołana, ale te, co odbędą się zachowaniem np. odpowiedniej ilości miejsc i jeśli artyści nie odwołają swojego przyjazdu to się odbędą np. Festiwal Teatrów Rodzinnych.

Na targowiska miejskie w Pile ma wrócić strefa ogrodzone barierkami, aby wchodziła ograniczona ilość osób na zakupy bez tłumów.

Prezydent też prosi mieszkańców, aby odwiedzali Cmentarz Komunalny w Pile kilka dni wcześniej lub po 1 listopada.

Piotr Głowski zwrócił się na prośbę pani dyrektor pilskiego szpitala do wojewody wielkopolskiego o zakup  większej ilości testów PCR.  Niestety sytuacja w szpitalu nie tylko z powodu pandemii jest trudna, ale także z innych, o których na łamach Tętna Regionu już od jakiegoś czasu piszemy.  Prezydent Głowski także dostaje listy od pracowników szpitala, którzy go informują o złej sytuacji i  zapowiada, że zgłosił sprawę do  Inspekcji Pracy w Pile. Także radni powiatowi i miejscy mają zajmować się tą sprawą.

Ponadto w Urzędzie Stanu Cywilnego  podczas uroczystości ślubnych  będzie mogło uczestniczyć do 15 osób.

Nowe zasady bezpieczeństwa w całym kraju

Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązują  nowe zasady bezpieczeństwa. Wyjątkiem są ograniczenia dotyczące wesel i innych uroczystości rodzinnych – one zaczną obowiązywać od 19 października.

Strefa żółta (cały kraj, z wyjątkiem powiatów ze strefy czerwonej):

•    lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00  wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;

•    ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;

•    od 19.10 – ograniczona liczba osób na weselach i innych uroczystościach – max. 20 osób, bez możliwości zabawy tanecznej;

•    w uroczystościach religijnych może uczestniczyć max. 1 osoba na 4m2;

•    w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 25 osób;

•    w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie hybrydowe;

•    wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;

•    w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność;

•    zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.

Strefa czerwona:

•    ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę;

•    od 19.10 – zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne);

•    podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7m2,

•    w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 10 osób;

•    w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej:

•    lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00  wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;

•    ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;

•    wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;

•    w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność;

•    zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.

Ministerstwo Sportu opublikowało w piątek nowe zasady bezpieczeństwa dotyczące basenów. W Pile  Aquapark  od poniedziałku 19.10.2020 r. będzie czynna w godzinach: 7:00 – 14:00 oraz 15:00 – 21:00. Z pływalni będą mogli korzystać następujący użytkownicy : szkółki pływackie – zajęcia sportowe, szkoły – zajęcia grupowe w ramach lekcji w – f, klienci indywidualni, którzy okażą zaświadczenie lekarskie o wskazaniach do korzystania z basenu w celu poprawy zdrowia. Wszystkie grupy mają zajęcia według harmonogramu .Z funkcjonowania zostaną wyłączone następujące urządzenia: rwąca rzeka, zjeżdżalnie, strefa saun. Prosimy o wyrozumiałość i dostosowanie się do obowiązujących zasad.

Także z zakazu prowadzenia działalności wyłączone są , siłownie, kluby i centra fitness, które: działają w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów, są przeznaczone dla osób uprawiających sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych, są przeznaczone dla studentów i uczniów – w ramach zajęć na uczelni lub w szkole.

Wsparcie dla seniorów

Jednym z naszych priorytetów jest zapewnienie bezpieczeństwa najbardziej wrażliwej i narażonej grupie – seniorom. Jest to możliwe, m.in. poprzez wsparcie i ułatwienie zmiany codziennych aktywności i zachowań, w tym ograniczenia kontaktów. Jednym z ułatwień są godziny dla seniora. Od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 12:00 w sklepie, aptece i na poczcie przebywać mogą wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia. To jednak nie jedyne rozwiązanie, które pomoże chronić osoby starsze. Oprócz tego zaostrzymy zasady epidemiczne w domach pomocy społecznej i placówkach opieki, a także zalecamy maksymalne ograniczenie kontaktu z osobami powyżej 70. roku życia. Pamiętaj, Ty również możesz pomóc! Zaoferuj wsparcie osobie starszej lub niepełnosprawnej. Zrób zakupy, wykup leki, odbierz pocztę, albo wyprowadź psa na spacer.

Bądź bezpieczny – stosuj zasadę DDMA

Nasze zdrowie zależy od wzajemnej odpowiedzialności. Każdy ma wpływ na to, jak szybko epidemia zostanie zahamowana. W jaki sposób możemy to zrobić? Wystarczy stosować zasadę DDMA, dzięki której chronimy siebie i innych:

D jak dystans

D jak dezynfekcja

M jak maseczka

A jak aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe

Utrzymywanie dystansu min. 1,5 m od innych osób, częste mycie rąk woda z mydłem i ich dezynfekcja, a także zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej – to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem.

Sebastian Daukszewicz

nowe_narzedzia1_01

nowe_narzedzia1_08 nowe_narzedzia1_02 nowe_narzedzia1_03 nowe_narzedzia1_04 nowe_narzedzia1_05 nowe_narzedzia1_06 nowe_narzedzia1_07