Nowoczesność w studenckim wydaniu – biblioteka ANS w Pile zmodernizowana

Przy dźwiękach Gaudeamus Igitur, rozbrzmiewających 14 marca br. o godz. 12.00, z jedynego w Uczelni budynku z wieżyczką, otwarty został nowy etap działań odnowionej Biblioteki Głównej Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile.

Wypożyczalnia w zupełnie nowej szacie; komfortowa i przytulna czytelnia, która daje swobodę w przygotowaniu materiałów na zajęcia i do prac dyplomowych; laboratoria kreatywności, w których studenci realizować mogą projekty w grupach, a do tego nowoczesne wnęki z akcentami dawnej Piły; sale konferencyjne, w których znajdują się fotografie studenckie oraz książkomat przed budynkiem Biblioteki. To wszystko czeka na odwiedzających zmodernizowaną Bibliotekę Główną Uczelni.

– Dysponujemy ponad 45. tysiącami woluminów, z których korzystać mogą nie tylko studenci. Chcemy jednak stworzyć tutaj miejsce do realizacji studenckich projektów. Chcemy łączyć funkcję tradycyjnej biblioteki z nowoczesnym wymogiem, dotyczącym dostępu on-line do baz specjalistycznych publikacji krajowych i międzynarodowych. Ta biblioteka ma być miejscem spotkań środowiska akademickiego oraz przestrzenią do tworzenia kreatywnych pomysłów studenckich. – podkreślili Rektor ANS w Pile dr hab. Donat Mierzejewski, prof. ANS oraz Dyrektor Biblioteki dr Przemysław Bartosik.

To jednak nie wszystko. Od wielu lat Biblioteka ANS w Pile, była także miejscem spotkań artystów regionalnych, wernisaży wystaw, wydarzeń literackich. Teraz klimat tych spotkań, odbywał się będzie w jeszcze lepszym wydaniu, ponieważ Galeria „Na poddaszu” również zyskała zupełnie nową aranżację.

Projekt modernizacji wnętrza Biblioteki, wykonała dr Justyna Kałabuk, która jest także wykładowcą ANS w Pile i która zadbała o to, by całość byłą spójna i by było to miejsce bardzo przyjazne użytkownikom. Projekt Biblioteki bazował po części również na międzynarodowych wzorcach partnerów akademickich pilskiej Uczelni. Efektem jest połączenie tradycyjnej książnicy z nowoczesnością, w której zdobywanie wiedzy będzie zdecydowanie przyjemniejsze. Tak więc zachęcamy studentów do korzystania z Biblioteki, bo sesja egzaminacyjna i pisanie prac dyplomowych już niedługo.

Autorem nowej aranżacji Gaudeamus Igitur, jest Dyrektor Chóru Akademickiego – Karol Urbanek, któremu towarzyszył trębacz, uczeń Szkoły Muzycznej – Marcin Wawrzyniak.

Kwota modernizacji oraz dostosowania obiektu do wymogów w zakresie ochrony ppoż., to koszt ok. 6 mln zł, środki pozyskane zostały z funduszy zewnętrznych – szkolnictwo wyższe i nauka 2250 tys. zł  oraz z wkładu własnego Uczelni 3750 tys. zł. Zmodernizowanych zostało blisko 1965,33 m2 powierzchni.

Aleksandra Fabiszak
Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
fot. Łukasz Marczak

nowoczesnosc_w_studenckim

nowoczesnosc_w_studenckim_02 nowoczesnosc_w_studenckim_03 nowoczesnosc_w_studenckim_04 nowoczesnosc_w_studenckim_05 nowoczesnosc_w_studenckim_06 nowoczesnosc_w_studenckim_07 nowoczesnosc_w_studenckim_08 nowoczesnosc_w_studenckim_09