Nowy biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej

7 maja papież Franciszek mianował ks. dr. Krzysztofa Włodarczyka biskupem pomocniczym diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Komunikat o decyzji Stolicy Apostolskiej odczytał bp Edward Dajczak 7 maja w diecezjalnym sanktuarium w Skrzatuszu podczas Pielgrzymki Żywego Różańca.

Biskup nominat, ks. dr Krzysztof Włodarczyk, urodził się 25 lutego 1961 roku w Sławnie. Po zdaniu egzaminu dojrzałości w roku 1981 wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu, gdzie studiowali wtedy klerycy z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Ukończył już koszalińskie seminarium przyjęciem święceń prezbiteratu 21 czerwca 1987 roku.

Jego pierwszą placówką wikariuszowską była parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lipiu, gdzie poznał bliżej Ruch Światło-Życie. 1 października 1988 roku mianowany został dyrektorem Domu Rekolekcyjnego w Iłowcu, a od roku 1989 dyrektorem Domu Rekolekcyjnego w Koszalinie.

W latach 1990 – 2005, ks. Krzysztof Włodarczyk był diecezjalnym duszpasterzem rodzin, obrońcą węzła małżeńskiego w Sądzie Biskupim Koszalińsko-Kołobrzeskim, asystentem stowarzyszenia „Wspólnota Dzieci Łaski Bożej w Lipiu”, diecezjalnym moderatorem Domowego Kościoła.

14 września 2002 roku został mianowany kanonikiem gremialnym Kolegiackiej Kapituły Pilskiej. Ks. Krzysztof Włodarczyk w latach 2000 – 2005 odpowiadał za budowę Centrum Edukacyjno-Formacyjnego w Koszalinie. Był też jego pierwszym dyrektorem.

21 lutego 2005 roku zakończył studia w zakresie teologii pastoralnej na Wydziale Teologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, broniąc pracę doktorską pod tytułem „Model duchowości małżeńskiej i rodzinnej we współczesnych Ruchach Rodzinnych w Polsce”.

W latach 2006 – 2007 pełnił funkcję wicerektora Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie, a od roku 2007 jest dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Biskupiej. Jest też członkiem Rady Konsultorów, Rady Kapłańskiej oraz sędzią Sądu Biskupiego w Koszalinie. Papież Benedykt XVI obdarzył go godnością Kapelana Jego Świątobliwości.
Biskup nominat jest piątym biskupem pomocniczym w historii diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i drugim po bp. Krzysztofie Zadarce, wychowankiem koszalińskiego Wyższego Seminarium Duchownego.

Pozostali biskupi pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej to: bp Tadeusz Werno (senior), bp Piotr Krupa (senior w diecezji pelplińskiej), bp Paweł Cieślik (senior).

ks. Wojciech Parfianowicz
Rzecznik Prasowy Kurii Biskupiej

nowy_biskup_pomocniczy00

nowy_biskup_pomocniczy02 nowy_biskup_pomocniczy01

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *