Nowy sprzęt na potrzeby Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej w pilskim szpitalu 

Ogólne badanie moczu to jedno z najliczniej wykonywanych podstawowych badań laboratoryjnych. Jest pomocne przede wszystkim w diagnostyce chorób nerek oraz dróg moczowych. 9  października 2024 r. w Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej Szpitala Specjalistycznego w Pile odbyła się prezentacja nowo pozyskanego sprzętu tj. analizatora do badań fizykochemicznych UC-3500 oraz analizatora do oznaczania elementów upostaciowanych moczu UF-4000 wraz z oprogramowaniem U-WAM.  Nowy sprzęt jest kolejnym krokiem w kierunku pełnej automatyzacji rozwiązań i usprawnienia pracy laboratorium na najwyższym poziomie.

 

W skład zakupionego sprzętu wchodzą dwa nowoczesne analizatory, jeden Analizator UC-3500 służy do badań fizykochemicznych moczu, drugi Analizator UF-4000 – do oznaczania elementów upostaciowanych moczu. Do tego zakupiono oprogramowanie U-WAM, wspierające analizę i zarządzanie wynikami badań. Urządzenia te zastąpią manualne badania, a wyniki i to bardzo dokładne, ze wskazaniem szerokiej gamy wskaźników o wysokiej wartości klinicznej, uzyskiwane są już po minucie!

 

– Jako jednostka akredytowana staramy się, aby nasi pacjenci byli diagnozowani według najnowszej wiedzy medycznej, według najnowszych procedur, dlatego opieramy się o rekomendacje Europejskiej Konfederacji Medycyny Laboratoryjnej oraz Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej. W związku z tym postaraliśmy się, aby nasz szpital pozyskał aparat, który jest modułem zautomatyzowanym i składa się z dwóch analizatorów. Pierwszy do badań fizykochemicznych. Mamy możliwość poszerzenia tej diagnostyki o takie parametry albumina i kreatynina. To są składniki, które są mało doceniane ze względu na koszty. Teraz to się zmieni. Ten aparat ma wydajność 276 próbek na godzinę. Jest on też połączony z drugim analizatorem do oznaczania elementów upostaciowanych moczu wraz z oprogramowaniem U-WAM.  Cieszymy się bardzo, że mamy te nowoczesny aparat. Odchodzimy od pracy manualnej a praca jest bardziej automatyzowana, więcej informacji dostarcza nam ten sprzęt. Staramy się, aby te wyniki miały jak największą wartość diagnostyczną. Z jakim typem baterii mamy do czynienia. Aby lekarz, otrzymując taki wynik mógł podjąć decyzje terapeutyczne, którą pozwolą pacjentowi wrócić do zdrowia – mówi dr. Magdalena Sury, Kierownik Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej.

 

Urządzenia zostały pozyskane ze środków własnych szpitala, co świadczy o ich dążeniu do najwyższych standardów w diagnostyce laboratoryjnej.

 

– Badania będą wykonywane szybciej i dokładniej, dzięki temu lekarzom będzie łatwiej będzie postawić diagnozę, a także rozpocząć proces leczenia. Jest to dobra inwestycja, dzięki której szpital będzie mógł świadczyć na jeszcze wyższym poziomie usługi laboratoryjne w naszym regionie. Zachęcam również inne podmioty medyczne do korzystania z nowoczesnych urządzeń laboratorium pilskiego szpitala – dodaje Rafał Zdzierela, starosta pilski.

 

Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej jest nowoczesnym laboratorium diagnostycznym świadczącym usługi w zakresie badań podstawowych, jak i specjalistycznych dla pacjentów szpitala oraz dla pacjentów ambulatoryjnych o jak najwyższym standardzie. Laboratorium wyposażone jest w analizatory, które wykorzystują najnowocześniejsze technologie oraz system informatyczny z dwukierunkową komunikacją z analizatorami, który umożliwia nadzorowanie procesów począwszy od rejestracji pacjentów do procesu walidacji, wydawania i archiwizowania wyników. Rocznie wykonywanych jest tu ok. 200 tys. różnych badań, samych próbek moczu badanych jest 70 dziennie, a laboratorium pracuje całą dobę.

 

Sebastian Daukszewicz