O inwestycjach drogowych i modernizacji lini kolejowej Poznań –Piła

o_inwestycjach_drogowych10

o_inwestycjach_drogowych13 o_inwestycjach_drogowych11 o_inwestycjach_drogowych12

1 czerwca Piłę odwiedził wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, który w obecności wicestarosty pilskiego Stefana Piechockiego i członka zarządu Jerzego Wiesiołka podsumował swoją kilkugodzinną wizytę na konferencji prasowej. Jednym z tematów spotkania z władzą samorządową naszego regionu były inwestycje drogowe w subregionie pilskim oraz modernizacja linii kolejowej Piła-Poznań.

Gdy mówimy o drogach wojewódzkich to mówimy o nowej perspektywie unijnych pieniędzy. Wiemy, że mimo zwiększonych pieniędzy, potrzeb jest dużo więcej i nie da się wszystkiego zrealizować. Prowadzimy dyskusje, jakie inwestycje są priorytetem, a które muszą poczekać. Na terenie powiatu pilskiego jest do zrealizowania inwestycja na drogach Wyrzysk – Osiek, Ujście – Piotrowo odcinek ok. 40 km, oraz Krajenka – Wysoka – Mieścisko. Te trzy inwestycje ze względu na poziom zaawansowania przygotowania chcielibyśmy potraktować priorytetowo, a inne w zależności jak się uda. Mówię to z pewnym zastrzeżeniem, ponieważ decyzję w tej sprawie będzie podejmował Sejmik Województwa po naszej rekomendacji.  Rozmawialiśmy też z burmistrzami, wójtami o mniejszych inwestycjach, jak chodniki, sygnalizacja, poprawa bezpieczeństwa przy szkołach. Przy inwestycjach liczę na współpracę z gminami – mówi Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Ważną inwestycją, kluczową dla kolei, która pochłonie dużo środków, jest modernizacja linii kolejowej Piła – Poznań. Podczas wizyty w Pile marszałek Jankowiak potwierdził, że ta inwestycja nie jest zagrożona, co więcej, mówił że jest możliwe, iż na pewnych odcinkach tej linii pociągi zwiększą swoją prędkość do 160 km/h, co na pewno wpłynie na szybsze pokonanie tej trasy. Inwestycja ta ma być wykonana do 2018 roku.  Z momentem modernizacji tej linii równolegle ma być wprowadzony nowy, lub zmodernizowany tabor. Planuje się również modernizacje tunelu, który prowadzi na perony pilskiego dworca.

(SE)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *