O Kopercie życia i zabezpieczeniu autobusów przed koronawirusem

9 marca 2020 r. przy Biurze Obsługi Klienta MZK na alei Piastów w Pile odbyła się konferencja prasowa, na której Piotr Głowski, prezydent Piły, Tadeusz Majewski, prezes MZK i Marian Martenka, specjalista ds. rodziny poinformowali mieszkańców o trwającym projekcie Koperta życia i o zminimalizowaniu ryzyka zakażenia się pasażerów koronawirusem w miejskich autobusach.

Pilska Koperta Życia to akcja społeczna skierowana do osób chorych, starszych, samotnych i niepełnosprawnych, polegająca na umieszczeniu w specjalnie przygotowanych kopertach najważniejszych informacji o stanie zdrowia: przyjmowanych lekach, alergiach, kontaktach do najbliższych. Pakiet z takimi informacjami powinien być przechowywany w lodówce (oznakowanej charakterystyczną naklejką z logo akcji), czyli miejscu, które jest prawie w każdym domu i zarazem jest łatwo dostępne.

– Akcję rozpoczęliśmy w 2017 r. i te koperty są nadal wydawane w UM Piły oraz w Punkcie Obsługi Interesantów (Galeria IBI). Od dziś także można taką kopertę z naklejką odebrać w Biurze Obsługi Klienta MZK na alei Piastów w Pile. Jest to miejsce dobrej lokalizacji, w centrum miasta, w którym także można wyrobić Pilską Kartę Seniora. Do tej pory wydaliśmy ponad 1000 kopert życia i nadal je wydajemy. Chodzi o to, aby służby medyczne po przybyciu miały jak największą wiedzę na temat stanu zdrowia danej osoby – mówi Marian Martenka, specjalista ds. rodziny UM Piły.

Przy okazji konferencji Tadeusz Majewski, prezes MZK w Pile zapewnia, że autobusy, komunikacji są codziennie starannie czyszczone, aby pasażerowie mogli czuć się bezpiecznie.

– W związku z wzrastającym zagrożeniem epidemią koronawirusa, zwracamy szczególną uwagę w tych strefach autobusu, gdzie klienci dotykają dłońmi, czyli kasowniki, biletomat czy rurki. Nasze autobusy są codziennie sprzątane oraz raz w miesiącu szczegółowo i to nie jest nic nowego. Teraz dodatkowo zwiększyliśmy brygady sprzątające autobusy, by szczególnie dokładnie czyścili te elementy, których pasażerowie dotykają częściej podczas jazdy. My naszymi działaniami chcemy zmniejszyć ryzyko pojawienia się tego wirusa – informuje Tadeusz Majewski, dyrektor MZK w Pile.

Jeśli będzie większa potrzeba dezynfekcji pojazdów, to MZK w Pile na tą ewentualność jest także przygotowany.

Pamiętajmy. Po podróży, gdy dojdziesz do domu, szkoły czy miejsca pracy, należy umyć ręce mydłem lub środkiem dezynfekcyjnym.

Sebastian Daukszewicz

o_kopercie_zycia1_01

o_kopercie_zycia1_10 o_kopercie_zycia1_02 o_kopercie_zycia1_03 o_kopercie_zycia1_04 o_kopercie_zycia1_05 o_kopercie_zycia1_06 o_kopercie_zycia1_07 o_kopercie_zycia1_08 o_kopercie_zycia1_09