O książce inaczej niż zwykle

Glesno (gmina Wyrzysk) i Piła (przy ulicy Śniadeckich) były gospodarzami sierpniowego odcinka cyklu „Książka jest O.K.!”. Do obu miejscowości zawitał tym razem jarmarczny kram „Fintikluszki”, który na potrzeby spotkań z dziećmi sporządził Wędrowny Teatr Małe Mi.

– Dzieci obejrzały tradycyjne lalki, drewniane zabawki i instrumenty, których dziś już nie uświadczymy.  Ekspresyjnie opowiedziane i wyśpiewane przez aktorki, Sławę Tarkowską i Grażynę Wielgus, historie z „Brewiarza Słowiańskiego”, w aranżacji muzycznej Karoliny Cichej były naprawdę realne. Wskrzesiły świat wielkoludów, które zamiast siać nasiona, czekały, aż coś wyrośnie z kamieni. Odkryły przed widzami niewidzialne skrzaty, zamieszkujące niegdyś domostwa i dbające o ich dobrobyt. Przypowieść mówi, że nie wolno było wynosić śmieci wieczorami, by przypadkiem nie wyrzucić takiego domownika. Zdradziły historię powstania z grudki ziemi skowronka, który, jak radził Pan Bóg, jest na świecie, by nieść ludziom radość.  Wspomniały o babci Zuzannie i dziadku Leonie, siedzących na przypiecku i opowiadających o przeszłości. Folkowym spektaklom towarzyszył warsztat motania lalek. Każdy mógł wymotać własną.  Było twórczo i metafizycznie. Jak mówi tradycja z pogranicza polsko-ukraińskiego i białoruskiego, lalki spełniają marzenia, jeśli nie mają oczu – relacjonuje Iwona Belter, zastępca dyrektora Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pile.

Organizatorami wydarzenia byli: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Pantaleona Szumana w Pile, Pilska Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury – Biblioteka w Wyrzysku, sołtys Glesna Marzanna Musiał i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Wyrzysku Piotr Radwański. Patronat honorowy nad akcją sprawują Franciszek Tamas – starosta pilski oraz Piotr Głowski – prezydent Piły.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Pile

SONY DSC

o_ksiazce_inaczej12 SONY DSC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *