O stanowisku Sejmiku woj. Wlkp. oraz trwającej walce o środki na modernizację pracowni cytostatyków

W środę 31 grudnia 2020 r. w Pile odbyła się konferencja prasowa z udziałem: Radnego Sejmiku Wielkopolskiego Adama Bogrycewicza, Wójta Gminy Miasteczko Krajeńskie Krzysztofa Jacka Oświecimskiego i Zastępcy Burmistrza Margonina Łukasza Malczewskiego, na której odniesiono się do stanowiska Sejmiku Woj. Wlkp. w sprawie podziału środków RFIL oraz poinformowano, że walka o środki na modernizację Pracowni Cytostatyków w pilskim szpitalu trwa nadal.  

Nie wszystkim włodarzom samorządów w kraju spodobało się rozdysponowanie środków w ramach drugiego etapu Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Politycy PO i PSL  zarzucają rządzącym przyznawanie pieniędzy według kryterium politycznego. Według polityków Zjednoczonej Prawicy to nie prawda, ponieważ  do  samorządów w całej Polsce trafi 12 mld złotych, których przychody zostały uszczuplone przez pandemię. Pieniądze pochodzą z funduszu COVID-19. To ogromny impuls inwestycyjny dla regionów.

– Podczas ostatniej sesji budżetowej Sejmiku Województwa Wielkopolskiego niespodziewanie na chwilę przed jej rozpoczęciem przewodniczący klubu KO Henryk Szopiński, Adam Cukier z Lewicy i Jarosław Maciejewski z PSL wprowadzili pod obrady sejmiku stanowisko, które w mojej ocenie jest anty wspólnotowe i anty samorządowe. Tak jak mówiłem na sesji, żaden samorządowiec nie mógłby w moim odczuciu tego stanowiska poprzeć. Próbowaliśmy je odesłać do komisji, ażeby radnych przekonać, że swojej treści ono jest niedojrzałe jest infantylne i szkodliwe jest uprawianiem polityki, a nie działaniem dla wspólnoty Wielkopolskiej. Niestety mój wniosek też został odrzucony, a to stanowisko pojawiło się podczas obrad. Dyskusja była burzliwa, ale sprowadzała się do walki politycznej.  A tych sporów politycznych mamy wszyscy za dużo i my jako środowisko Prawa i Sprawiedliwości, ale także środowiska samorządowe niezależne politycznie od żadnej partii apelują o zgodę i współpracę, bo tylko wtedy możemy się rozwijać – mówi Adam Bogrycewicz, radny Sejmiku Woj. Wlkp.Mnie w stanowisku Sejmiku Województwa Wielkopolskiego w sprawie podziału Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych najbardziej bulwersują takie słowa – podaje fragmenty: „zauważamy uznaniowość  i upolitycznienie jako główne cechy podziału przez partię rządzącą Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Rozdawanie miliardów złotych według klucza partyjnego jest sprzeczne z zasadą sprawiedliwego i przejrzystego  podziału środków publicznych .To skandal, że fundusze były przyznawane na podstawie subiektywnej oceny urzędnika, bez rzetelnej oceny wniosków i realnych potrzeb. Apelujemy o wstrzymanie  wypłat do czasu rozstrzygnięcia tej sprawy przez odpowiednie organy”, itd. Podczas sesji wyliczałem jak nie prawdziwe jest to stanowisko i że kryteria miały charakter polityczny – dodaje radny Bogrycewicz, który podał także przykłady miejscowości z naszego regionu gdzie środki trafiły a rządzący daną gminą np. Łobżenica, Szydłowo, gminy powiatu złotowskiego nie są związani z Prawem i Sprawiedliwością.

Wszystkie inwestycje realizowane zarówno w miastach, jak i małych miasteczkach są tak samo istotne dla rozwoju naszego kraju. Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to pieniądze przekazane na projekty lokalne, które są szczególnie ważne dla mieszkańców gmin i powiatów. Jedną z gmin z powiatu pilskiego, która otrzymała  kwotę 1.000.000 zł w postaci bezzwrotnej pożyczki w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, jest Miasteczko Krajeńskie. Środki  przeznaczone zostaną na budowę  sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowościach: Arentowo, Grabionna, Okaliniec i część Grabówna – etap II Okaliniec – kwota wniosku 4.100.000 zł.

– Podczas pierwszego rozdania te duże samorządy, które dziś mają pretensję o taki podział były zadowolone, ponieważ posiadały współczynniki inwestycyjne, których gminy małe i ubogie nie posiadały. Cieszę się bardzo, że właśnie w tym rozdaniu takie małe gminy jak nasza z tej pomocy skorzysta. Do dziś nie ma nas w Obszarze  Strategicznej Interwencji (OSI). Nie możemy korzystać z tego programu gdzie też są środki – dodaje Krzysztof  Jacek Oświecimski, wójt Gminy Miasteczko Krajeńskie.

Podczas konferencji radny Bogrycewicz wrócił do tematu odrzuconej przez radnych KO Sejmiku WW poprawki przeciw wsparciu Szpitala Specjalistycznego w Pile, 1,7 mln zł na modernizację Pracowni Cytostatyków. Jak twierdzi, ta inwestycja to logiczny ciąg walki z chorobami nowotworowymi w północnej Wielkopolsce. Radny z PiS zapowiedział, że walka trwa nadal poprzez zgłoszenie odpowiedniej interpelacji, z nadzieją na szybką realizację tej inwestycji. Zdementował on też nieprawdziwe informacje, że to nowy temat. Przypominał, że w lutym 2019 roku na forum rady sejmiku temat był poruszony. Radny wspomniał także, że dyrektor szpitala do tej inwestycji jest przygotowany po zabezpieczeniu odpowiednich środków na ten cel.

(SE)

o_stanowisku_sejmiku

o_stanowisku_sejmiku_02 o_stanowisku_sejmiku_03 o_stanowisku_sejmiku_04 o_stanowisku_sejmiku_06 o_stanowisku_sejmiku_07 o_stanowisku_sejmiku_08 o_stanowisku_sejmiku_09 p_stanowisku_sejmiku_05