O żużlu na posiedzeniu Komisji Spraw Społecznych

Jak co miesiąc Radni z Komisji Spraw Społecznych na swoim posiedzeniu omówili m.in. sprawozdanie z prac prezydenta Piły w okresie międzysesyjnym oraz projekty uchwał w sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi i projekt uchwały w sprawie określenia warunków i trybu finansowania rozwoju sportu przez Miasto Piła. Pojawił się też dodatkowy punkt dotyczący pilskiego żużla.

Na zaproszenie przewodniczącego Włodzimierza Bystrzyckiego na posiedzenie przybył Tomasz Soter, prezes klubu Victoria Piła, wiceprezes klubu Victoria, menager zespołu Tomasz Żentkowski oraz Dariusz Kubicki, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pile.

Zarząd klubu Victoria Piła przedstawił radnym z komisji krótką historię zarządzanego przez nich klubu żużlowego, a także plany na ten sezon. Tomasz Soter wspomniał o wsparciu miasta oraz sponsorów, dzięki którym budżet klubu (700-800 tys. zł), a tym samym poziom sportowy już w ubiegłym sezonie był wyższy. Klubu, który panowie prowadzą społecznie, nie omijają również problemy. Jak się dowiadujemy MOSiR oraz Klub otrzymali pismo z Polskiego Związku Motorowego, w którym zostali poinformowani o możliwości nieprzyznania licencji toru ze względu na stan nawierzchni. Zwrócono również uwagę na nienajlepszy stan bandy dmuchanej, której ważność minie w 2016 r. Panowie zwrócili uwagę, że mimo otrzymania pomieszczenia dla siedziby klubu (obok toru żużlowego) problemem jest brak stałego ogrzewania.

Tomasz Soter i Tomasz Żentkowski mówili, że utrzymanie klubu to duże wyzwanie, podejmowane dla lokalnej społeczności, a celem drużyny na ten sezon jest awans do fazy play-off. Wspomniano o dobrej pracy z młodzieżą i o zatrudnieniu profesjonalnego mechanika z Gorzowa, dzięki czemu koszty remontów silników znacznie się zmniejszą.

Działacze poinformowali radnych z komisji, że klub będzie organizatorem meczu międzynarodowego reprezentacji Polski seniorów. Zawody przy udziale Gminy Piła odbędą się 3 czerwca przy sztucznym oświetleniu, a zawody będzie transmitowała TVP Sport.

Prezes i menager klubu są obecnie zadowoleni ze współpracy z MOSiR. Obecnie trwają prace związane z przygotowaniem nawierzchni pilskiego owalu do nadchodzącego sezonu. W tym roku na obiekcie mają również pojawić się plastikowe krzesełka w liczbie ok. 1200 sztuk, które trafią ze stadionu przy ul. Żeromskiego.

Dyrektor Dariusz Kubicki złożył wyjaśnienia dotyczące kosztów utrzymania stadionu przy ul. Bydgoskiej w ramach odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnego Piotra Smagura, publikowane również w mediach. Podkreślił także, iż od samego początku współpraca z zarządem klubu układa się wzorowo. Oczywiście, jak wszędzie pojawiają się problemy, które obie strony starają się rozwiązywać na bieżąco z myślą o kibicach i użytkownikach pilskiego stadionu. Na uwagę prezesa Victorii Piła dotyczącą katastrofalnego stanu siedziby klubu, Kubicki poinformował, że jej stan rzeczywiście nie zachwyca, ale było to wszystko, na co aktualnie stać MOSiR. Nadmienił również, że MOSiR nie ma obowiązku użyczania pomieszczenia, robi to tylko z dobrej woli. Na marginesie dodał, że na adaptację owych pomieszczeń (nieopodal toru) przeznaczono 10 tys. zł, a kwota ta stanowi znaczącą część budżetu MOSiR-u na bieżące remonty wszystkich obiektów. Podobnie jak prezesi Victorii, również dyrektor Kubicki stawia sobie, jako najbliższy cel doprowadzenie nawierzchni toru do użytku przy pomocy ciężkiego sprzętu. Planuje się naprawę bandy dmuchanej i drewnianej oraz zamontowanie wspomnianych już plastikowych krzesełek.

W trakcie dyskusji o piskim żużlu bardzo interesujące pytanie zadał Zbigniew Pyziak. Radny głośno się zastanawiał, co by się stało gdyby Victoria zawiesiła swoją działalność, a w związku z tym kwota 300 tys. zł nie zasiliła budżetu miasta, a koszty utrzymania stadionu by pozostały. Niestety pytanie to pozostało bez odpowiedzi. Podsumowując temat pilskiego żużla Włodzimierz Bystrzycki jednoznacznie stwierdził, że ani Radzie Miasta a tym bardziej władzom Piły nie zależy na likwidacji tego sportu w Pile. Radni życzyli Victorii sukcesów sportowych i awansu do wyższej ligi.

Po raz pierwszy na obradach komisji pojawiła się w dzbankach „dobra woda z pilskich kranów”, która zastąpiła kupowaną dotychczas wodę w butelkach. Zdrowa pilska woda serwowana będzie na najbliższej sesji Rady Miasta Piły… i tak będzie już na wszystkich posiedzeniach.

IV sesja Rady Miasta Piły odbędzie się 24 lutego 2015 r., godz. 12:00 w Miejskiej Sali Koncertowej w Pile, ul. Dąbrowskiego 8.

Program dostępny jest: http://bip.pila.pl/subcontent.php?cms_id=924

Sebastian Daukszewicz

o_zuzlu_na_posiedzeniu10

o_zuzlu_na_posiedzeniu24 o_zuzlu_na_posiedzeniu11 o_zuzlu_na_posiedzeniu12 o_zuzlu_na_posiedzeniu13 o_zuzlu_na_posiedzeniu14 o_zuzlu_na_posiedzeniu15 o_zuzlu_na_posiedzeniu16 o_zuzlu_na_posiedzeniu17 o_zuzlu_na_posiedzeniu18 o_zuzlu_na_posiedzeniu19 o_zuzlu_na_posiedzeniu20 o_zuzlu_na_posiedzeniu21 o_zuzlu_na_posiedzeniu22 o_zuzlu_na_posiedzeniu23

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *