Obejrzyj wystawę z okazji 25-lecia samorządu

W tym roku przypada 25-lecie rozpoczęcia w Polsce transformacji systemowej, pierwszych demokratycznych wyborów do SAMORZĄDU LOKALNEGO. Zapraszamy do obejrzenia okolicznościowej wystawy zorganizowanej z tej okazji w Pile. Otwarcie prezentacji miało miejsce 26 maja 2015 roku w Pile podczas Sesji Rady Miasta.

To czas refleksji nad istotą samorządności, zrozumienia potrzeby coraz mocniejszego uruchomienia pokładów obywatelskiej aktywności w ramach samorządów i poprzez samorządy.

Wybory do rad gmin w 1990 zostały zarządzone na dzień 27 maja przez Tadeusza Mazowieckiego Prezesa Rady Ministrów. Były to pierwsze wybory do samorządu terytorialnego w Polsce po jego przywróceniu (zniesiony został on w 1950).

Wystawa, to pokaz wybranych artykułów z prasy lokalnej z roku 1990 (przygotowała Biblioteka w Pile) oraz wystawa pt.: Samorząd. Demokracja. Wolność. JA, TY, MY = SAMORZĄD; (przygotowała Kancelaria Prezydenta RP we współpracy z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji. Kuratorem honorowym wystawy jest prof. Jerzy Regulski).

W ożywianiu obywatelskiego wymiaru samorządności terytorialnej szczególną rolę odgrywają organizacje pozarządowe. To ich aktywność jest skierowana w stronę osiągania wspólnych celów, które często są impulsem do zmian i rozwoju lokalnych wspólnot. To właśnie ich inicjatywy współrealizowane z instytucjami samorządu terytorialnego są w stanie przyczynić się do budowy kapitału społecznego na poziomie Małych Ojczyzn.

Więcej informacji – Artur Łazowy
Tel. 601970679

obejrzyj_wystawe_z_okazji10

obejrzyj_wystawe_z_okazji17 obejrzyj_wystawe_z_okazji11 obejrzyj_wystawe_z_okazji12 obejrzyj_wystawe_z_okazji13 obejrzyj_wystawe_z_okazji14 obejrzyj_wystawe_z_okazji15 obejrzyj_wystawe_z_okazji16

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *