Obserwatorium astronomiczne w Pile?
Czy w Pile powstanie obserwatorium astronomiczne, które jest małym oknem na wielki wszechświat? Byłaby to dobra wiadomość dla miłośników astronomii i badań kosmicznych.
Chcę podjąć się tego zadania. Przedsięwzięcie zostałoby zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego Piły na rok 2016. Piszę w czasie przyszłym, bowiem jestem w fazie przygotowania projektu, następnie po uzyskaniu opinii z Centrum Nauki Kopernik złożę ów wniosek i nie wyobrażam sobie, aby do tej inwestycji nie udało się zebrać wymaganego poparcia pilan. Mam nadzieję, że uda mi się w terminie skompletować wszystkie dokumenty, niemniej, jeżeli będzie poślizg to projekt zostanie złożony w przyszłym roku.
Wszystko zaczęło się 14 stycznia, gdy pojechałem na urodziny mojego dobrego znajomego z czasów wojska, dr n. med. ppłk Iwaniuka, który w swoim domu obok globusa i „kościotrupa” ma wielki teleskop skierowany w gwieździste niebo. Na widok teleskopu ze znaną mi zazdrością powiedziałem: – Ach, jak fajnie mieć takie szkiełko w domu, a jeszcze fajniej gdyby w Pile powstało obserwatorium astronomiczne z wielkimi okularami. Dodając, że całe dnie bym tam przesiadywał wpatrując się w niebo! I nagle zdębiałem, bo usłyszałem: dlaczego nie? – Powstają w gminach takich jak Piła „MAO”, czyli małe obserwatoria astronomiczne, które urozmaicają zajęcia szkolne, co pozwala rozwinąć zainteresowanie astronomią u uczniów i skłonić ich do dalszego zgłębiania nauk fizycznych na kolejnych etapach edukacji.
Dawno tak się nie ucieszyłem. Po powrocie do domu zajrzałem w Internet i okazało się, że w Radomiu, Radziejowie, Jabłonowie, Rypinie, Świeciu, Słupsku, Gniewkowie, Inowrocławiu, Kruszwicy, Koszalinie… powstają piękne obiekty astronomiczne. Skoro oni mogą mieć, to dlaczego nie my? I usiadłem do klawiatury. Obecnie przygotowuję kosztorys, następnie muszę znaleźć dobrą lokalizację obiektu, zebrać referencje (opinie) tego zadania i napisać uzasadnienie. Nie jest to zadanie skomplikowane, bowiem od zawsze interesuje się astronomią, niemniej lubię korzystać z wiedzy ludzi mądrzejszych ode mnie, dlatego za pośrednictwem bloga także do Was zwracam się z prośbą:
1. Jeżeli macie pomysł na lokalizację tego projektu,
2. Jeżeli macie inne propozycje działania obiektu, np. astrometeo, gdzie można wykonać samodzielnie prognozę na najbliższe godziny lub dni…
Zapraszam na fanpage na facebooku Astronomia_piła lub dajcie mi w jakikolwiek inny sposób znać, bo samemu można wpaść na pomysł i go napisać, ale do jego realizacji potrzeba więcej głów.
Krzysztof Maciaszczyk