Obszary Refleksji w BWAiUP w Pile. Zapraszamy!
Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile zaprasza 25 września (piątek) 2015 roku o godz. 19.00 na otwarcie wystawy „Obszary Refleksji – pokazy indywidualne”.
(…) wystawa, zorganizowana w Biurze Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile, ma na celu zaprezentowanie prac czterech artystek: Joanny Imielskiej, Sonii Rammer, Magdaleny Kleszyńskiej oraz Uty Gor (Krystyny Uty Różańskiej-Gorgolewskiej). Prace wspomnianych autorek powstające, albo w bardziej tradycyjnych mediach, takich jak: rysunek czy malarstwo, albo poddające wspomniane dyscypliny ciekawym współczesnym przewartościowaniom i próbom interdyscyplinarnego dialogu z innymi formami obecnych poszukiwań twórczych (instalacja, obiekt przestrzenny, zapis fotograficzny lub filmowy) – kreują dyskretne refleksje na tematy bliskie współczesnemu odbiorcy, a więc rozważania: o upływie i pojmowaniu czasu, o pamięci, o kwestiach rozmaitych kontekstów identyfikacji kulturowo-artystycznych tożsamości, czy o stanach ludzkiej „obecności” i „nieobecności” w świecie. (…)
RAFAŁ BOETTNER-ŁUBOWSKI – kurator wystawy
JOANNA IMIELSKA
Profesor zwyczajny Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Studia w latach 1983-88 w poznańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Rysunku profesor Izabelli Gustowskiej. Od 1989 roku pracuje na poznańskim Uniwersytecie Artystycznym, od 2013 roku na stanowisku profesora zwyczajnego. Od 1994 roku – prowadzi Pracownię Rysunku na Wydziale Edukacji Artystycznej. W latach 2002-2008 – prodziekan w/w Wydziału, a od roku 2008 – dziekan wspomnianej jednostki. W latach 1990-1991 i w roku 1997 – Joanna Imielska była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki, a w 2005 roku – Ministra Kultury. Zajmuje się rysunkiem i malarstwem.
SONIA RAMMER
Artystka, psycholożka, zawodowo związana z Wydziałem Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Zajmuje się sztuką oraz zagadnieniami teoretycznymi, ze szczególnym uwzględnieniem psychologicznych aspektów twórczości. Swoją twórczość prezentowała na wielu wystawach w kraju i za granicą. Brała również udział w wielu prestiżowych konferencjach. Autorka i współautorka licznych tekstów traktujących o fenomenie twórczości z perspektywy psychoanalitycznej. W 2013 roku uzyskała stopień doktora w dziedzinie sztuk plastycznych, w dyscyplinie artystycznej: sztuki piękne. W centrum zainteresowania artystki znajdują się człowiek i jego egzystencja oraz problem szeroko pojmowanej pamięci. Adiunkt w Pracowni Rysunku prof. Joanny Imielskiej.
UTA GOR
Artystka malarka. Właściwie: Krystyna Uta Różańska-Gorgolewska. Absolwentka Akademii Ekonomicznej i Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Studia artystyczne ukończyła w 2010 roku dyplomem z dziedziny malarstwa w pracowni prof. Mariusza Kruka. Od 2010 roku współtworzy grupę „NAZWA”, skupioną wokół osoby promotora wspomnianego dyplomu. W pracy twórczej zajmuje się przede wszystkim malarstwem. Jej obrazy swobodnie nawiązują do dziedzictwa abstrakcji geometrycznej, wzbogaconego jednak pierwiastkami wysokiej próby kultury kolorystycznej i elementami dyskretnie przywoływanych poetyk nadrealistycznych. Autorka tekstów krytycznych dotyczących sztuki. Stały współpracownik miesięcznika o sztuce „ARTEON”. Bywa kuratorem wystaw. Od 2015 roku – pracuje w Galerii Miejskiej „Arsenał” w Poznaniu.
MAGDALENA KLESZYŃSKA
Artystka sztuk wizualnych, autorka niekonwencjonalnych prac o interdyscyplinarnym charakterze, istniejących na granicy rysunku, płaskorzeźby i tkaniny artystycznej. Studia w latach 2005-2010 na Wydziale Edukacji Artystycznej poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego, zakończone dyplomem w Pracowni Rysunku prof. Joanny Imielskiej. Od 2012 roku – pracuje na macierzystej uczelni jako asystentka w II Pracowni Malarstwa prof. Mariusza Kruka, na Wydziale Edukacji Artystycznej. Swoją twórczość prezentowała na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. W swoich poszukiwaniach twórczych stara się określać niekonwencjonalne podejście do obrazu, jego struktury formalnej oraz zakresów przekazywanych treści, co odbywa się zazwyczaj poza medium tradycyjnie rozumianego malarstwa.
RAFAŁ BOETTNER-ŁUBOWSKI / kurator wystawy „OBSZARY REFLEKSJI – POKAZY INDYWIDUALNE”/
Rzeźbiarz i artysta sztuk wizualnych. Profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Kierownik Pracowni Otwartych Interpretacji Sztuki przy Wydziale Edukacji Artystycznej macierzystej uczelni. Studia w latach 1994-2000 w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Autor prac realizowanych w różnych mediach, podejmujących relacje dialogiczne i polemiczne z istniejącymi już dziełami, postawami, czy poetykami twórczymi. Zajmuje się również działalnością z dziedziny krytyki i promocji sztuki. Pisze teksty poświęcone historii i estetyce rzeźby, malarstwa i interdyscyplinarnych współczesnych praktyk artystycznych. Bywa kuratorem wystaw.
red