OC i co dalej?

silesian

Każdy właściciel samochodu staje co roku przed dylematem związanym z zakupem ubezpieczenia. Wiadomym jest, że należy co roku wykupić ubezpieczenie OC. Ten fakt nie podlega wątpliwości. Jednak towarzystwa ubezpieczeniowe oferują nam zazwyczaj wiele produktów dodatkowych. Warto zastanowić się i może skorzystać, z któregoś z dodatkowych ubezpieczeń.

Obowiązkowe OC

W przypadku ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej właściciele pojazdów nie mają zbyt dużego wyboru. Posiadanie takiej polisy jest po prostu obowiązkowe. Na nic zda się lamentowanie, iż często opłata związana z wykupem tego ubezpieczenia jest bardzo wysoka. Brak ważnego OC skutkować może nałożeniem wysokiego mandatu, sięgającego kilku tysięcy złotych. Zatem mimo wszystko należy co roku wykupić owo ubezpieczenie.

Wielkim plusem ostatnich lat jest duża konkurencja na rynku ubezpieczeń. Dzięki takiej sytuacji możesz znaleźć ciekawe oferty, które będą tańsze niż te sprzed roku. Do dobrego rozeznania z ofertach wielu firm przydatny będzie internet. Dzięki dobrym portalom branżowym możesz w jednym miejscu znaleźć informacje na temat wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Korzystając na przykład z www.rankineo.pl, masz możliwość wybrać najtańsze ubezpieczenie OC. Mało tego podpisując umowę o ubezpieczenie przez internet możesz liczyć na dodatkowe zniżki.

Wiadomym jest, że stacjonarne placówki pobierają prowizję od podpisanych umów. Gdy skorzystasz z oferty online pominiesz pośredników i zaoszczędzisz kolejne pieniądze. Wśród firm, o których możesz dowiedzieć się więcej na wspomnianym portalu są między innymi:

•    Proama,
•    Ergo Hestia,
•    PZM TU S.A.,
•    Uniqa,
•    Warta S.A.,
•    Benefia TU S.A.,
•    mBank,
•    Compensa,
•    Liberty Direct,
•    MTU,
•    Gothaer,
•    HDI Asekuracja,
•    Allianz.

Firmy te mają ugruntowaną pozycję na rynku i wykupienie w jednej z nich polisy OC daje Ci gwarancję spokoju i bezpieczeństwa na kolejny rok.

Ubezpieczenia nieobowiązkowe

Oprócz wspomnianego ubezpieczenia OC możesz zakupić też wiele dodatkowych produktów. Często za niewielką kwotą do polisy OC proponowane jest NNW. Jest to ubezpieczenie, które wypłacane jest pasażerom Twojego samochodu w przypadku wystąpienia kolizji bądź wypadu. Zazwyczaj kwota za to ubezpieczenie nie jest wysoka, stąd spora część właścicieli pojazdów decyduje się na owe ubezpieczenie.

Jednym z droższych ubezpieczeń jest tak zwane Autocasco. W skrócie nazywane AC ma za zadanie chronić Twój samochód przed szkodami powstałymi w Twojej winy bądź z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych jak grad czy powódź. Ubezpieczenia AC nie należy do tanich i nie każdy może je otrzymać. W pierwszej kolejności towarzystwo ubezpieczeniowe sprawdzi czy Twoje auto przedstawia jeszcze taką wartość, aby sensowne w ogóle było jego ubezpieczenie. Jeśli tę weryfikację przejdziesz pomyślnie kolejnym krokiem będzie przedstawienie oferty. Przed wyborem konkretnej firmy sprawdź co dokładnie będzie przedmiotem ochrony i w jakim zakresie. Może się bowiem okazać, że wybierając najtańsze AC będziesz musiał również uczestniczyć w kosztach napraw swojego samochodu pokrywając na przykład 30% wartości naprawy. Warto dokładnie zapoznać się ze szczegółami umowy przed jej podpisaniem.

Innym często wybieranym ubezpieczeniem jest tak zwane Assistance. W zależności od opcji to ubezpieczenie raczej nie należy do drogich, a bez wątpienia jest bardzo przydatne. Posiadacze Assistance mogą liczyć na przyjazd lawety, gdy ich auto ulegnie wypadkowi czy uszkodzeniu. Niektóre polisy proponują także naprawę uszkodzonej opony bądź dowóz paliwa, gdy tego braknie.

Jak wybierać?

Jak zatem widzisz ubezpieczeń na rynku komunikacyjnym jest sporo. W przypadku OC  mimo różnych firm i dodatkowych opcji raczej z reguły powinieneś patrzeć na jak najniższą cenę. Podpisując umowę o inne ubezpieczenie jak NNW, AC czy Assistance sprawa wygląda już całkowicie inaczej. W przypadku dodatkowych ubezpieczeń powinieneś dokładnie przeanalizować jaka opcja będzie dla Ciebie najlepsza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *