Od Wyrzyska do Osieka, czyli historia zatacza koło

Od_Wyrzyska_do_Osieka

Barwny korowód przedefiluje przez Osiek w przedostatnią niedzielę wakacji. Jego obecność nie powinna nikogo dziwić, ponieważ ów radosny przemarsz zapoczątkuje kolejne, powiatowo – gminne święto plonów.

Dożynki to wydarzenie o wielowiekowej tradycji, którą starannie pielęgnuje się także na ziemi pilskiej. Co roku, na przełomie sierpnia i września, w różnych zakątkach powiatu przeżywamy piękne, choć naznaczone odmiennymi okolicznościami chwile. W tym roku gospodarzom daje się we znaki susza. Wysokie temperatury torpedują przedsezonowe plany, ale rolnicze życie od zawsze naznaczone jest trudem i nieprzewidywalnością. Tym większe wyrazy wdzięczności należą się osobom, które w pocie czoła walczą o to, aby na naszych stołach nie zabrakło chleba…

A dlaczego historia zatacza koło? Otóż niemal dokładnie siedem lat temu powiatowe dożynki gościły w stolicy gminy Wyrzysk. Po dłuższej przerwie wracamy na wschodni kraniec powiatu. Warto więc, korzystając z okazji, przypomnieć, gdzie jeszcze w ostatnich latach organizowano powiatowo – gminne święta plonów:

7 września 2008 roku – Wyrzysk
30 sierpnia 2009 roku – Piła (Wojewódzko – Diecezjalne Dożynki Wielkopolskie)
22 sierpnia 2010 roku – Dębno (gmina Łobżenica)
27 sierpnia 2011 roku – Szydłowo
2 września 2012 roku – Rzadkowo (gmina Kaczory)
8 września 2013 roku – Czajcze (gmina Wysoka)
7 września 2014 roku – Ujście

A teraz: zapraszamy do Osieka!

Źródło: Starostwo Powiatowe w Pile

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *