Oddaliśmy hołd zmarłym. Prezydent Głowski wraz z innymi wolontariuszami kwestował na rzecz pilskiego hospicjum

Jak co roku gremialnie udaliśmy się na groby naszych bliskich. Nie inaczej było w Pile. Na mogiłach zapłonęły lampiony i znicze oraz pojawiły się naręcza kwiatów. Tradycyjnie, już od wielu lat na Cmentarzu Komunalnym w Pile prowadzone są zbiórki pieniędzy na zbożne cele. Znane osobistości oraz wielu wolontariuszy kwestuje na rzecz pilskiego hospicjum. Przy głównym wejściu do pilskiej nekropolii kwestowali państwo Głowscy. Widać było gołym okiem, że wynik wyborczy włodarza Grodu Staszica nie był przypadkowy, ponieważ prezydent Głowski niczym magnes przyciągał darczyńców, którzy poza włożeniem znacznych datków do puszki, składali prezydentowi szczere gratulacje z okazji ponownego wyboru na urząd włodarza Piły.

Dziś 1 listopada kojarzy nam się z wizytą na cmentarzu, zapalaniem świec na grobach, wspominaniem w rodzinnym gronie zmarłych, tych najbliższych oraz znajomych. Panuje nastrój powagi, refleksji, niejednokrotnie smutku. Tymczasem w pierwotnym zamyśle uroczystość Wszystkich Świętych jest dniem radosnym. Oddajemy cześć wszystkim, którzy już dostąpili chwały zbawienia w niebie. Zarówno tym, których Kościół wyniósł na ołtarze przez kanonizacje i beatyfikacje, jak i tym, o których nie wiemy. Dzień Wszystkich Świętych to wspomnienie wszystkich naszych patronów. Powszechne imieniny.

Chcę wierzyć, że to co rozgrywa się na naszych nekropoliach jest szczere i wypływające z głębi serca. Jednak mam szereg wątpliwości czy tak jest na pewno?! Niestety nie wszyscy traktują wizytę na cmentarzu, jako oddanie czci naszym bliskim, którzy już przeszli na drugą stronę. Gdy przechadzam się alejkami cmentarnymi niejednokrotnie widzę, że jest to miejsce plotek, ekspozycji swojego statusu majątkowego oraz zwykłego kabotynizmu. Niestety są osoby traktujące wizytę na cmentarzu czysto instrumentalnie i sztampowo. A gdy tylko minie ten ważny dzień oraz dzień zaduszny, zapominają że to wielokroć dzięki bliskim, spoczywającym w miejscu wiecznego spoczynku, mogą dzisiaj cieszyć się życiem, majątkiem czy pozycją społeczną. I dzięki właśnie nim mogą do woli plotkować i obnosić się ze swoim bogactwem.

Jednak wypada pamiętać, że do każdego spoczywającego w łonie Matki Ziemi odnosi się to sformułowanie: Non omnis moriar! NIE WSZYSTEK UMRĘ!!!

Tekst & foto: Marek Mostowski
Fot. Hospicjum w Pile – FB

oddalismy_hold00

oddalismy_hold28 oddalismy_hold01 oddalismy_hold02 oddalismy_hold03 oddalismy_hold04 oddalismy_hold05 oddalismy_hold06 oddalismy_hold07 oddalismy_hold08 oddalismy_hold09 oddalismy_hold10 oddalismy_hold11 oddalismy_hold12 oddalismy_hold13 oddalismy_hold14 oddalismy_hold15 oddalismy_hold16 oddalismy_hold17 oddalismy_hold18 oddalismy_hold19 oddalismy_hold20 oddalismy_hold21 oddalismy_hold22 oddalismy_hold23 oddalismy_hold24 oddalismy_hold25 oddalismy_hold26 oddalismy_hold27