Opieka nad zwierzętami w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2

milusinscy_kwiecien_2020

 

W związku z rozprzestrzeniającym się w Polsce oraz w innych krajach wirusem SARS-CoV-2, wywołującym chorobę COVID-19, zebraliśmy dla Państwa garść informacji w pigułce, przydatnych dla właścicieli zwierząt. Liczymy, że informacje te rozwieją niektóre wątpliwości, co do postępowania ze zwierzętami w sytuacji pandemii.

Podstawową i najbardziej palącą kwestią jest oczywiście możliwość przenoszenia wirusa przez zwierzęta. Stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest tutaj jasne: zwierzęta nie przenoszą wirusa i nie można się od nich zarazić. Pomimo tego zdarzają się przypadki, kiedy właściciele w obawie przed zarażeniem, w mniej lub bardziej humanitarny sposób pozbywają się swoich zwierząt. Jeśli właściciel nie chce zajmować się zwierzęciem, zawsze może oddać psa pod opiekę najbliższej rodzinie, do hotelu dla zwierząt lub w ostateczności do schroniska.

Pomimo, że nie wykazano by zwierzęta miały wpływ na przenoszenie choroby, a także nie ma dowodów na to by były jej biologicznym lub mechanicznym wektorem, zaleca się wzmożone środki ostrożności w kontakcie z nimi. Podstawą jest częste mycie rąk, szczególnie po kontakcie z obcymi zwierzętami. Podczas spacerów właściciele psów powinni przestrzegać konkretnych zasad. Przede wszystkim wychodząc na spacery unikajmy kontaktu z innymi ludźmi. Spacery powinny być możliwie krótkie. Psa powinna wyprowadzać osoba, z którą pies mieszka. Jeśli jest to niemożliwe i z psem wychodzi ktoś inny (np. sąsiad), przed i po każdym spacerze należy dezynfekować smycz. Najlepiej, aby osoba wyprowadzająca założyła jednorazowe rękawiczki na czas spaceru. Trzeba pamiętać o tym, że koronawirus, tak jak zostaje na klamkach czy wózkach sklepowych, może też znajdować się na smyczy lub sierści, dlatego nie pozwalajmy innym zbliżać się do psa ani go głaskać.

Jeśli właściciel został poddany kwarantannie, może dalej zajmować się swoim zwierzęciem o ile nie łączy się to z wychodzeniem z domu. Jeśli zwierzę potrzebuje regularnych spacerów, właściciel może je przekazać znajomym lub rodzinie. Nowy właściciel powinien porządnie wykąpać zwierzę, oraz w miarę możliwości zaopatrzyć się w nową smycz i obrożę. Jeśli pies jest wyprowadzany przez sąsiadów, należy pamiętać o podstawowych zasadach higieny. Wyprowadzający nie powinien mieć bezpośredniego kontaktu z osobą na kwarantannie. Psa powinien wyprowadzać w jednorazowych rękawiczkach. W przypadku gdy ani rodzina, ani sąsiedzi nie są w stanie zająć się zwierzęciem, można zastanowić się nad oddaniem go do hotelu dla zwierząt. W skrajnych sytuacjach zwierzętami osób objętych kwarantanną zajmuje się schronisko dla zwierząt.

Jeśli chodzi o opiekę weterynaryjną, należy być w kontakcie z lecznicą, do której chodzi nasz pupil, ponieważ niektóre placówki już ograniczyły godziny przyjęć, lub przyjmują tylko przypadki nagłe. Jeśli nasze zwierzę stale przyjmuje leki, lub jest na specjalistycznej diecie warto zrobić większe zapasy, w celu ograniczenia dodatkowych, niepotrzebnych wizyt u lekarza.

Pamiętajmy o tym, że w tym trudnym dla nas okresie nasi domowi pupile stanowią nieocenione wsparcie psychiczne oraz towarzystwo, korzystnie wpływające na nasze samopoczucie.

Lek. wet. Katarzyna Jaworska

Zapraszam wszystkich Czytelników do lektury poprzednich zagadnień, na naszą stronę www.weterynarz.pila.pl.

Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04
www.weterynarz.pila.pl

Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.

Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra i zespół jego lekarzy odpowiedzą na Wasze pytania i rozwieją każdą wątpliwość.