Ośrodek Radioterapii w Pile już oficjalnie otwarty

18 listopada 2019 roku przy ul. Rydygiera 3 w Pile odbyło się uroczyste otwarcie Ośrodka Radioterapii w Pile, filii Wielkopolskiego Centrum Onkologii, z udziałem m.in. Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, prof. dr hab. Juliusza Malickiego, Dyrektora Wielkopolskiego Centrum Onkologii, Prezydenta Piły Piotra Głowskiego, pilskich parlamentarzystów. Pilski ośrodek zapewni pacjentom, głównie z północnej Wielkopolski, nowoczesne leczenie onkologiczne o najwyższych standardach.

Bliskość kompleksowego, specjalistycznego ośrodka, to dla osób zmagających się z chorobą nowotworową szansa na znaczącą poprawę komfortu i dostępności do leczenia. Stąd ogromna potrzeba rozwoju regionalnych ośrodków radioterapeutycznych. Dziennie będzie się w niej mogło leczyć 120 pacjentów. Dotychczas, musieli oni dojeżdżać na radioterapię do Poznania, Bydgoszczy czy Szczecina.

– Obiekt ten stoi od pewnego czasu, natomiast nie chcieliśmy go otwierać w sytuacji, kiedy mamy do dyspozycji wyłącznie obiekt i część wyposażenia medycznego, a usługi nie są świadczone. Dzisiaj jesteśmy w takim momencie, kiedy te usługi będą wykonywane. Utworzenie ośrodka poprzedziło podpisanie porozumienia, które jest przykładem dobrego partnerstwa samorządów oraz dwóch placówek medycznych, którym przyświecały dwa cele: poprawa dostępności do leczenia oraz komfort leczenia pacjentów onkologicznych. Koszt inwestycji wyniósł blisko 30 mln zł, bez kosztów związanych z zakupem akceleratorów – mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Placówka jest efektem porozumienia dotyczącego współpracy pomiędzy Wielkopolskim Centrum Onkologii, Samorządem Województwa Wielkopolskiego, Powiatem Pilskim, Szpitalem Specjalistycznym w Pile oraz Gminą Piła. Na dokumentację i projekt ośrodka miasto zapłaciło 2,5 mln zł, działkę przekazał powiat pilski, a Wielkopolskie Centrum Onkologii wyłożyło niemal 1,5 mln zł. Samorząd województwa, z własnego budżetu wydał na samą budowę ośrodka niemal 18 mln zł plus jeszcze środki na wyposażenie czyli całość ponad 25 mln zł.

– Nasz Zespół musi składać się z lekarzy onkologów – radioterapeutów, fizyków medycznych i techników, elektroradiologii, którzy będą zapewniali świadczenia na najwyższym poziomie, zgodnie z aktualnymi wytycznymi. Brakuje nam lekarzy, którzy by byli skłoni w Pile zamieszkać i tutaj pracować. Posiłkujemy się onkologami – radioterapeutami, którzy przyjeżdżają do Piły z Poznania i tu pracują – mówi dr Agnieszka Żeromska, Kierownik Ośrodka Radioterapii w Pile. Ośrodek dysponuje 2 akceleratorami liniowymi oraz nowoczesnym tomografem komputerowym. Jesteśmy przygotowani na przyjmowanie rocznie 1000 – 1200 pacjentów. Będziemy w tym zakresie współpracować z Wielkopolskim Centrum Onkologii oraz placówkami medycznymi z regionu pilskiego. Naszym celem jest, leczenie większości pacjentów onkologicznych w warunkach ambulatoryjnych – dodaje dr Agnieszka Żeromska.

W dwukondygnacyjnym budynku Ośrodka Radioterapii na powierzchni 2823 mkw. znajdują się m.in.: dwa bunkry dla akceleratorów wysokoenergetycznych, pomieszczenia symulatora i tomograf komputerowy, pracownia mammograficzna, gabinet ultrasonograficzny, gabinety lekarskie i zabiegowe, sala do telekonferencji (umożliwiająca zdalne konsultacje interdyscyplinarne), a także hostel dla pacjentów i gości, liczący 10 dwuosobowych pokoi.

Jak zaznacza prezydent Piły Piotr Głowski, efekt robi wrażenie, ale brakuje jeszcze tylko Oddziału Onkologicznego w Szpitalu Specjalistycznym. Ale i tu dzięki współpracy z Urzędem Marszałkowskim widać szansę na dobry finał.  Także potrzeba specjalistów, pracowników, którzy będą mieszkać na miejscu, a nie tylko dojeżdżać do pracy z różnych części województwa. I tu pomocną rękę wyciąga miasto, które oferuje dla kadry mieszkania w ramach Programu Mieszkanie na Start.

– Jesteśmy w stanie rekrutować ludzi i wierzę, że pojawią się lekarze do pracy w tym Ośrodku Radioterapii w Pile. Oprócz pieniędzy, dróg, jest ważne miejsce, w którym się mieszka. Mamy w Pile zarezerwowane nowe – wystarczy wstawić meble – lokale mieszkaniowe dla lekarzy, którzy chcieliby na stałe osiedlić się tutaj i związać przyszłość z naszym miastem – informuje Piotr Głowski, prezydent Piły.  

Placówka w Pile jest już drugą, po Kaliszu, filią Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

Sebastian Daukszewicz

osrodek_radioterapii1_01

osrodek_radioterapii1_46 osrodek_radioterapii1_02 osrodek_radioterapii1_03 osrodek_radioterapii1_04 osrodek_radioterapii1_05 osrodek_radioterapii1_06 osrodek_radioterapii1_07 osrodek_radioterapii1_08 osrodek_radioterapii1_09 osrodek_radioterapii1_10 osrodek_radioterapii1_11 osrodek_radioterapii1_12 osrodek_radioterapii1_13 osrodek_radioterapii1_14 osrodek_radioterapii1_15 osrodek_radioterapii1_16 osrodek_radioterapii1_17 osrodek_radioterapii1_18 osrodek_radioterapii1_19 osrodek_radioterapii1_20 osrodek_radioterapii1_21 osrodek_radioterapii1_22 osrodek_radioterapii1_23 osrodek_radioterapii1_24 osrodek_radioterapii1_25 osrodek_radioterapii1_26 osrodek_radioterapii1_27 osrodek_radioterapii1_28 osrodek_radioterapii1_29 osrodek_radioterapii1_30 osrodek_radioterapii1_31 osrodek_radioterapii1_32 osrodek_radioterapii1_33 osrodek_radioterapii1_34 osrodek_radioterapii1_35 osrodek_radioterapii1_36 osrodek_radioterapii1_37 osrodek_radioterapii1_38 osrodek_radioterapii1_39 osrodek_radioterapii1_40 osrodek_radioterapii1_41 osrodek_radioterapii1_42 osrodek_radioterapii1_43 osrodek_radioterapii1_44 osrodek_radioterapii1_45