Ośrodek Radioterapii w Pile rośnie w oczach!
Prawdopodobnie do połowy lutego 2018 r. zakończy się budowa Ośrodka Radioterapii -kolejnej filii Wielkopolskiego Centrum Onkologii obok Szpitala Specjalistycznego w Pile, który będzie obsługiwał pacjentów z północnej części regionu. Obiekt ma realizować procedury radioterapii onkologicznej, prowadzić poradnictwo onkologiczne, oraz profilaktykę nowotworów złośliwych, obsługując dziennie ok. 120-160 pacjentów. Wartość inwestycji to blisko 20,7 mln zł. 3 października plac budowy i postęp prac wizytował prezydent Piły Piotr Głowski.
– Budowa jest w fazie końcowej. Z zewnątrz budynek jest w gotowy, natomiast wewnątrz trwają prace wykończeniowe, instalacyjne. Zakładany termin zakończenia tej inwestycji to połowa lutego przyszłego roku i ten termin jest jak najbardziej realny. Koszt samego budynku to kwota 20 600 000 złotych, z czego 80 procent finansuje samorząd województwa wielkopolskiego, 8 % Gmina Piła, 6 % Wielkopolskie Centrum Radioterapii. To jest koszt tylko samego budynku. Sprzęt docelowy, który ma się tam znaleźć to kolejne 30 milionów złotych i może potrwać kolejne kilka miesięcy – mówi Tadeusz Krzymański – kierownik Działu Inwestycji i Remontów WCO z branżystami.
Ośrodek Radioterapii powstaje na podstawie porozumienia pomiędzy Województwem Wielkopolskim, Powiatem Pilskim, Szpitalem Specjalistycznym w Pile im. S. Staszica, Wielkopolskim Centrum Onkologii oraz Gminą Piła. Budowa pilskiego ośrodka jest drugim – po ośrodku radioterapii w Kaliszu – etapem realizacji programu „Poprawa dostępności i jakości świadczeń w zakresie radioterapii i onkologii w Województwie Wielkopolskim” uchwalonego przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego.
– Takich obiektów jak ten, którego mury już widać, nie buduje się na co dzień. Budowa Ośrodka Radioterapii w Pile jest drugim, po ośrodku w Kaliszu, i jak wiemy kolejnego na razie nie planuje się budować. To oznacza, że ta cześć Wielkopolski będzie miała ułatwiony dostęp do leczenia – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły. – Ostrzegam władze powiatu pilskiego, które być może nie zdają sobie sprawy ze wszystkich zobowiązań, które były podejmowane w tamtym czasie, żeby nie próbowały wycofać się z tych wszystkich zobowiązań. Okres ostatnich trzech lat to czas łamania umów, porozumień, które zobowiązywały powiat do pewnych działań na rzecz miasta. Pamiętać należy, że powiat pilski tylko dysponuje tymi pieniędzmi, którymi my, jako mieszkańcy, płacimy w tej strukturze organizacyjnej, w jakiej jeszcze jesteśmy, czyli miastem na prawach powiatu.
Przypomnijmy. Ośrodek Radioterapii powstanie przy ul. Rydygiera w Pile. W dwukondygnacyjnym budynku Ośrodka na powierzchni 2823 m2 będą się znajdować m.in.: dwa bunkry dla akceleratorów wysokoenergetycznych, pomieszczenia symulatora i tomografu komputerowego, pracownia mammograficzna, gabinet ultrasonograficzny, gabinety lekarskie i zabiegowe, sala do telekonferencji (umożliwiająca zdalne konsultacje interdyscyplinarne) a także hostel dla pacjentów i gości, liczący 10 dwuosobowych pokoi. Przy budynku powstaną 43 miejsca postojowe. Przewiduje się, że Ośrodek będzie obsługiwał ok. 120-160 pacjentów dziennie. Planowane świadczenia Ośrodka obejmować będą procedury radioterapii onkologicznej, poradnictwo onkologiczne oraz szeroko rozumianą profilaktykę nowotworów złośliwych. Planowane jest również utworzenie w Szpitalu Specjalistycznym w Pile oddziału onkologii na 22 łóżka, połączonego z Ośrodkiem zamkniętym łącznikiem.
Sebastian Daukszewicz