Oszacowano straty w Wielkopolsce po przejściu orkanu Grzegorz | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Recent Comments

  Oszacowano straty w Wielkopolsce po przejściu orkanu Grzegorz

  Oszacowano_straty_w_Wielkopolsce

  Wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg uczestniczyła w wideokonferencji wojewodów  z udziałem premier Beaty Szydło oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka w sprawie podsumowania działań służb oraz strat po przejściu orkanu Grzegorz.

  Wideokonferencję poprzedziło posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w siedzibie komendy wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej.

  - Osoby, które ucierpiały i zostały poszkodowane muszą otrzymać pomoc i pełne zabezpieczenie – mówiła premier Beata Szydło. Wspólnie z ministrem Błaszczakiem podziękowała strażakom oraz ratownikom za zaangażowanie w niesieniu pomocy poszkodowanym.

  W Wielkopolsce nikt nie odniósł obrażeń po przejściu nawałnicy. Straż pożarna w miniony weekend odnotowała 532 interwencje. Wiatr uszkodził 78 budynków mieszkalnych, 19 gospodarczych. Orkan zerwał dachy na 4 budynkach mieszkalnych i 5 gospodarczych. Strażacy najczęściej interweniowali przy usuwaniu wiatrołomów.

  Orkan Grzegorz największe starty spowodował w powiecie poznańskim, ostrowskim, szamotulskim, nowotomyskim, leszczyńskim i czarnkowsko-trzcianeckim. W powiecie śremskim, w miejscowości Błociszewo, wiatr uszkodził szczyt budynku oraz pokrycie dachu. Budynek nie nadaje się do dalszej eksploatacji. Osoby zamieszkujące dom zostały ewakuowane i rozlokowane u swoich rodzin.

  W  Wielkopolsce około 70 tysięcy odbiorców prądu obsługiwanych przez Enea Operator nie miało w szczytowym momencie  zasilania. Służby energetyczne przywróciły już zasilanie.

  Wielkopolskie samorządy mogą  szacować straty. – Przypomnieliśmy o zasadach udzielania pomocy finansowej. Po zebraniu informacji o ich wysokości będziemy mogli niezwłocznie występować do ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji o środki finansowe na pomoc poszkodowanym – poinformowała wicewojewoda Marlena Maląg.

  Tomasz Stube
  WUW Poznań
  Fot. pleszew.naszemiasto.pl