Oszustwa on-line

26 stycznia br. gośćmi Szkoły Policji w Pile byli: Monika Krysztofiak i Iwona Nowak z Grupy Allegro oraz Wojciech Kiszka z Naspers Classifieds sp. z o.o. (OLX.pl, PayU, otodom.pl, otomoto.pl).

Tematem prelekcji, w której udział wzięli słuchacze szkolenia zawodowego podstawowego oraz kursu specjalistycznego dla policjantów służby kryminalnej wykonujących czynności operacyjno – rozpoznawcze, były metody działania sprawców oszustw związanych z wykorzystaniem funkcjonalności serwisu aukcyjnego Allegro i serwisu ogłoszeniowego OLX.pl. Ponadto, bezpieczeństwo transakcji internetowych, Program Ochrony Kupujących (POK), system komunikowania się policji, w ramach współpracy, z Działem Zaufanie i Bezpieczeństwo Grupy Allegro i Naspers Classifieds sp. z o.o. oraz tzw. podziemie internetowe (darknet).

Allegro.pl to największy serwis transakcji on-line w Europie Środkowo-Wschodniej, natomiast OLX.pl to największy w Polsce internetowy serwis darmowych ogłoszeń lokalnych, a ponieważ skala przestępstw dokonywana za ich pośrednictwem jest dość duża, stanowi to problem również dla samej policji, która zmaga się z tego typu przestępczością, prowadząc postępowania przygotowawcze. Do zadań Grupy Allegro oraz Naspers Classifieds sp. z o.o. należy między innymi przygotowywanie analiz w sprawach prowadzonych przez organy ścigania, reprezentowanie serwisu przed organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości, jak również działalność edukacyjna, w tym szkolenie funkcjonariuszy policji, sędziów i prokuratorów, przejawem czego jest właśnie wizyta naszych gości w Szkole Policji w Pile.

Jest to już kolejna edycja tego rodzaju wykładów zorganizowanych przez Zakład Służby Kryminalnej Szkoły Policji w Pile, gdzie słuchacze mają możliwość zdobycia dodatkowej wiedzy z zakresu przestępstw popełnianych przy wykorzystaniu sieci internetowej.

Hanna Bigielmajer

oszustwa_online00

oszustwa_online02 oszustwa_online01