Otyłość u psów

 

Witam! Od jakiegoś czasu walczę z nadwagą u mojego psa. To 10-letni Amerykański Staffordshire Terrier. Zawsze miał problemy z otyłością, ale na dzień dzisiejszy waży już 45 kg. Skończyły mi się pomysły na jego odchudzanie. Próbowałem dawać mniej karmy, ale on robił się wtedy bardzo głodny, żebrał o jedzenie i kradł ze stołu. Dłuższe spacery również się nie sprawdziły. Bardzo szybko się na nich męczy, dodatkowo zaczął kuleć i teraz ma problemy z wchodzeniem po schodach. Ostatnio zauważyłem, że odczuwa ból kiedy się kładzie. Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam Michał z Chodzieży.

Otyłość to nie jest tylko problem ludzi, ale również jak widać naszych czworonożnych podopiecznych. Zbyt duża ilość cukru w diecie, tłuszczów uwodornionych, a także zbyt mała ilość ruchu bardzo często prowadzi do poważnych problemów z nadwagą. Również kastracja psa, czy też sterylizacja suki bardzo spowalniają przemianę materii, co w konsekwencji owocuje szybkim przybieraniem na wadze.

Co należałoby zrobić, aby nasz zwierzak przede wszystkim nie przytył?

Liczenie kalorii, nie zawsze się sprawdza, szczególnie gdy zwierzę jest łasuchem albo je żywność wysoko przetworzoną, zawierającą cukier i tłuszcze uwodornione. Zwierzęta należy karmić pokarmem przygotowanym przez nas specjalnie dla nich, w którym nie ma dziwnych „wynalazków”. Oczywiście nie należy przekarmiać. Psy i koty powinny jeść dwa razy dziennie. Oczywiście nie dotyczy to szczeniaków i kociaków, które muszą jeść częściej.
Otyłości bardzo często towarzyszy problem ze stawami i kręgosłupem. Wynika to z nadmiernego obciążenia układu kostno-stawowego.

Zalecamy w tych przypadkach podawanie preparatu SINOQUIN EFA, który w naturalny sposób wspomaga i leczy stawy. Jest preparatem całkowicie naturalnym, a jego silne działanie wynika z odbudowy chrząstek stawowych oraz działania przeciwzapalnego. Wielu naszych klientów miało okazję się o tym świetnie przekonać.

Idealnym rozwiązaniem dla psa Pana Michała jest specjalistyczna dieta weterynaryjna EXCLUSION DIET METABOLIC & MOBILITY.

Jest to kompletna zbilansowana dieta mono-białkowa, która w bardzo szybkim tempie redukuje nadwagę jednocześnie wspomagając ruchomość stawów. Działanie na stawy zawdzięcza kwasom Omega-3, beta glukanom oraz chondroitynie. Stosuje się ją do momentu całkowitej redukcji nadwagi.

Psy mało się ruszają z powodu bolesności stawów, gdy mają je coraz zdrowsze to ruch zaczyna sprawiać im radość, a tym samym wielokrotnie więcej zużywają energii, tracąc tym samym na wadze. W tedy już od właściciel zależy, czy dalej będą szczupłe.

Zapraszam wszystkich Czytelników do lektury poprzednich zagadnień, na naszą stronę www.weterynarz.pila.pl.

Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04
www.as-przychodnia.pl
www.weterynarz.pila.pl
www.weterynarze.pila.pl

Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.

Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra odpowie na Wasze pytania i rozwieje każdą wątpliwość.

milusinscy_1

milusinscy201 milusinscy200