„Pamiątki z podróży – Elżbieta Dzikowska i Tony Halik na krańcach świata” w Pile

Do 18 stycznia 2015 r. w Muzeum Okręgowym im. Stanisława Staszica w Pile otwarta jest wystawa „Pamiątki z podróży – Elżbieta Dzikowska i Tony Halik na krańcach świata”, która pochodzi ze zbiorów Muzeum Podróżników im. Tony`ego Halika, oddziału Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Podczas otwarcia wystawy, 20 listopada, odbył się koncert tradycyjnej muzyki z krajów andyjskich Peru, Boliwii i Ekwadoru w wykonaniu zespołu „Los Companieros”. Na koncercie nie mogło zabraknąć utworu El Condor Pasa (Lot kondora). Było również dostępne mini stoisko z rękodziełem artystycznym z Peru.

Symbolem polskiego podróżnictwa XX w. dla wielu jest z nas para wybitnych globtroterów – Elżbieta Dzikowska i Tony Halik . Poznali się w 1975 r. w Meksyku, gdzie Elżbieta przeprowadzała z nim wywiad dla Kontynentów. Jego pierwsza żona pozostała w Meksyku, a on sam w 1975 roku na „stałe” przeniósł się do Polski. Przez 24 lata wspólnego życia z Dzikowską podróżowali po najdalszych zakątkach świata, przybliżając je swoim rodakom w programach telewizyjnych – Tam, gdzie pieprz rośnie, Tam, gdzie rośnie wanilia, Pieprz i wanilia. Po śmieci męża w 1998 r. Elżbieta Dzikowska zajęła się podróżowaniem po najciekawszych regionach Polski.

Na wystawie w Pile zaprezentowano pamiątki i fotografie głównie z ich podróży po krajach Ameryki Łacińskiej: Meksyku, Gwatemali i Peru oraz w krajach afrykańskich. Są to eksponaty związane z życiem codziennym i obrzędowym ludów zamieszkujących te tereny.Ciekawym akcentem wystawy są barwne fotografie Elżbiety Dzikowskiej pokazujące uroki życia w Gwatemali oraz zgromadzona przez podróżników kolekcja kluczy hotelowych, egzotycznych czapek, kapeluszy oraz rzeczy osobistych jak: identyfikatory prasowe, karty akredytacyjne, torba reporterska NBC, czy walizka do sprzętu filmowego.

(SE)

pamiatki_z_podrozy10

pamiatki_z_podrozy42 pamiatki_z_podrozy11 pamiatki_z_podrozy12 pamiatki_z_podrozy13 pamiatki_z_podrozy14 pamiatki_z_podrozy15 pamiatki_z_podrozy16 pamiatki_z_podrozy17 pamiatki_z_podrozy18 pamiatki_z_podrozy19 pamiatki_z_podrozy20 pamiatki_z_podrozy21 pamiatki_z_podrozy22 pamiatki_z_podrozy23 pamiatki_z_podrozy24 pamiatki_z_podrozy25 pamiatki_z_podrozy26 pamiatki_z_podrozy27 pamiatki_z_podrozy28 pamiatki_z_podrozy29 pamiatki_z_podrozy30 pamiatki_z_podrozy31 pamiatki_z_podrozy32 pamiatki_z_podrozy33 pamiatki_z_podrozy34 pamiatki_z_podrozy35 pamiatki_z_podrozy36 pamiatki_z_podrozy37 pamiatki_z_podrozy38 pamiatki_z_podrozy39 pamiatki_z_podrozy40 pamiatki_z_podrozy41