Parda: „Nie oddamy JOW-ów w samorządzie”

PiS upartyjnia samorządy, wycofując JOW z wyborów do rad gmin poczynił wielki anty-obywatelski krok ku ograniczeniu potencjalnym kandydatom samodzielnego startu – tak uważa Błażej Parda, poseł Kukiz’15, który mówił na poniedziałkowej (27 listopada) konferencji prasowej o zmianach w ordynacji wyborczej, jakie proponuje PiS na najbliższe wybory samorządowe i całkowitej likwidacji jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW).

– Okazuje się spółki Skarbu Państwa, różne instytucje, to za mało i dlatego teraz Prawo i Sprawiedliwość będzie szukało wpływów w samorządach, gdzie jak wiemy sukcesów nie odnosili. Dzięki zamianom w kodeksie wyborczym może się okazać, że te sukcesy się pojawią na różnych polach. Wiemy wszyscy, że jednomandatowe okręgi mają być zlikwidowane. Ja byłem wybrany z jednomandatowego okręgu, jako najmłodszy niezależny kandydat do Rady Miasta Piły. Gdyby ich nie było, to bym nie był radnym, a następnie wybrany na posła do Sejmu. Szkoda, że na tym wszystkim samorządy mogą stracić. Dzisiaj Prawo i Sprawiedliwość chce odejść od głosowania na osoby i zamienić na głosowanie na partie. Zmniejszy się wpływ obywateli, lokalnych ludzi, których znamy, których chcielibyśmy znać, a zwiększy partii politycznych. Może się okazać, że ktoś z Kalisza może kandydować do Rady Miasta Piły. PiS chce także majstrować przy wielkości okręgów wyborczych. Jakie one będą dowiemy się prawdopodobnie za cztery miesiące, a przypomnę wybory za rok. Szkoda, że na tym wszystkim samorządy mogą stracić – mówi poseł Błażej Parda.  – To, że Prawo i Sprawiedliwość nie wygrało w Pile wyborów, to jest ich wina, bo miała słabych kandydatów. Nie jest to wina JOW-ów. Nie możemy porównywać list PiS, gdzie byli w większości ludzie z łapanki, do listy kandydatów z PO, która dobrze była przygotowana – miała na liście dyrektorów szkół, lekarza, strażaka, czyli osoby zaufania publicznego, które były znane ze swej działalności na osiedlach. PiS nie przygotowało się do tamtych wyborów, a teraz nie chce się przygotować do tych wyborów, więc zmienia kodeks wyborczy i ustawę pod siebie.

Kukiz’15 ma swój projekt, który stawia przede wszystkim na jednomandatowe okręgi wyborcze na każdym szczeblu wyborów samorządowych, łącznie z sejmikami i miastami na prawach powiatów. Jak zaznacza poseł Parda, ich projekt pewnie zostanie odrzucony przez Prawo i  Sprawiedliwość, póki co jest w komisji. Może się okazać, że za tydzień lub dwa JOW-y przestaną istnieć.

Poseł Parda zaprasza nadal do nowego projektu samorządowego „Samorządy z Kukizem”. Szczegóły projektu na stronie https://samorzadyzkukizem.pl .

(SE)

nie_oddamy_jowow00

nie_oddamy_jowow03 nie_oddamy_jowow01 nie_oddamy_jowow02