Park Miejski w Pile zamienił się w Krainę Łagodności

W pierwszą niedzielę lipca, przy rewelacyjnej pogodzie, w Parku Miejskim w Pile zainaugurowane zostały długo wyczekiwane nie tylko przez melomanów Parkowe Spotkania. W prologu tych muzycznych opowieści, przed stęsknioną muzycznych wrażeń publicznością, w przepięknym parkowym anturażu wystąpiła Grupa SEKRET FRANCISZKA.

Tym razem Regionalne Centrum Kultury w Pile na początek muzycznego cyklu zaordynowało pilskim miłośnikom muzyki poezję śpiewaną z górnej półki. Niebiańskie głosy wokalistek przy nietuzinkowym akompaniamencie przeniosły publiczność do Krainy Łagodności.

Karol Kruś (gitara akustyczna, instrumenty perkusyjna, fidola), żona Karola – Wioleta (śpiew) i córka Anna Kruś-Nawrocka (śpiew, claviola) oraz gitarzysta (multiinstrumentalista) Piotr Bojarski dali popis swej wirtuozerii, którą niezwykle gorąco przyjęli pilscy melomani i parkowi spacerowicze. Była to rzeczywiście uczta w Krainie Łagodności.

– W Pile byliśmy dwa razy. Tym razem przyjechaliśmy z pewną ciekawostką muzyczną Karlem Busse, który jest postacią nieznaną. Właśnie na początku dzisiejszego koncertu zaśpiewaliśmy cztery utwory ze słowami z jego wierszy. Myślę, że warto się na nią otworzyć, bo to jest próba ożywienia słowa sprzed 100 lat. Jest to pierwsze tłumaczenie w Polsce, które powstało w Wągrowcu, gdzie mieszkamy, wspólnie z naszą przyjaciółką germanistką. Jest to część większego projektu, który wówczas był realizowany. Był koncert i sesja poświęcona Busse’mu. A potem powstała książka, tłumaczenia tekstów bardzo ciekawych, które też trochę w sensie klimatu nawiązują do Leśmiana, do tego co na koncertach wykonujemy. Jak to się dalej rozwinie, tego nie wiem – mówi Karol Kruś.Oczywiście gramy również Leśmiana, i będziemy go grali jeszcze w kilku miejscach, szczególnie ze względu na przypadającą w tym roku 85. rocznicę śmierci poety. Do Leśmiana zawsze warto wracać. Zresztą nie tylko my Leśmianem się zajmujemy. Ta nasza płyta „NOC BEZSENNA według Leśmiana” to taki spójny projekt, gdzie połączyliśmy nasze fascynacje folkowe z tekstami, które nam się podobały. Cieszy mnie, że tona powstała właśnie w Pile – dodaje pan Karol.

W następną niedzielę, 10 lipca, w ramach Parkowych Spotkań zapraszamy na MUZYCZNE PERPETUM MOBILE. Koncert muzyki klasycznej w wykonaniu kwartetu VIRTUOSO.

Marek Mostowski

park_miejski_w_pile

park_miejski_w_pile_53 park_miejski_w_pile_02 park_miejski_w_pile_03 park_miejski_w_pile_04 park_miejski_w_pile_05 park_miejski_w_pile_06 park_miejski_w_pile_07 park_miejski_w_pile_08 park_miejski_w_pile_09 park_miejski_w_pile_10 park_miejski_w_pile_11 park_miejski_w_pile_12 park_miejski_w_pile_13 park_miejski_w_pile_14 park_miejski_w_pile_15 park_miejski_w_pile_16 park_miejski_w_pile_17 park_miejski_w_pile_18 park_miejski_w_pile_19 park_miejski_w_pile_20 park_miejski_w_pile_21 park_miejski_w_pile_22 park_miejski_w_pile_23 park_miejski_w_pile_24 park_miejski_w_pile_25 park_miejski_w_pile_26 park_miejski_w_pile_27 park_miejski_w_pile_28 park_miejski_w_pile_29 park_miejski_w_pile_30 park_miejski_w_pile_31 park_miejski_w_pile_32 park_miejski_w_pile_33 park_miejski_w_pile_34 park_miejski_w_pile_35 park_miejski_w_pile_36 park_miejski_w_pile_37 park_miejski_w_pile_38 park_miejski_w_pile_39 park_miejski_w_pile_40 park_miejski_w_pile_41 park_miejski_w_pile_42 park_miejski_w_pile_43 park_miejski_w_pile_44 park_miejski_w_pile_45 park_miejski_w_pile_46 park_miejski_w_pile_47 park_miejski_w_pile_48 park_miejski_w_pile_49 park_miejski_w_pile_50 park_miejski_w_pile_51 park_miejski_w_pile_52