Pełna mobilizacja floty zimowej spółki Altvater Piła
W związku ze zmieniającą się aurą, a dokładniej mówiąc coraz niższymi temperaturami oraz możliwymi opadami deszczu, deszczu ze śniegiem, śniegiem – kierowcy mogą spodziewać się utrudnień związanych ze stanem nawierzchni dróg. Pojawią się również utrudnienia dla pieszych, poruszających się po chodnikach. W Pile za przejezdność jezdni w trudnych, zimowych warunkach atmosferycznych zadba, tak jak w roku ubiegłym, Altvater Piła wraz ze swoimi podwykonawcami.
– Główny zarzut, który pojawiał się w ubiegłym roku dotyczył chodników. Postanowiliśmy w tym roku położyć duży akcent, by podnieść jakość odśnieżania części dla pieszych. Do tego potrzebny jest sprzęt, który spółka zakupuje – nie tylko śmieciarek, ale też taki, który będzie szybko i skutecznie walczył z gołoledzią czy z opadami śniegu. Do tego dochodzą nowe zadania związane z odśnieżaniem ścieżek rowerowych. Chcemy utrzymać standard, aby można było na nich jeździć przez cały rok – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.
Sprzęt pługi i solarki do zimowego utrzymania dróg krajowych są w gotowości. Także w magazynach zgromadzono już kilkanaście tysięcy tony soli.
– Zima to nie tylko ciężki okres dla mieszkańców, ale również dla sprzętu i ludzi pracujących przy „Akcji zima, „ dlatego musi być współpraca. Nie wszystko Alvater będzie sam robić. Są zarządcy, spółdzielnie mieszkaniowe, które korzystają z usług innych firm. Chcemy jednak, aby standard był wszędzie taki sam, aby mieszkańcy czuli się bezpieczni. Najwięcej sprzętu i ludzi kierujemy do pracy podczas trudnych warunków pogodowych wtedy, kiedy ludzie muszą dojechać, dojść do pracy i kiedy wracają. Uruchomimy także centrum telefoniczne, gdzie będzie można zgłaszać niebezpieczne sytuacje, tak abyśmy my i inne firmy odpowiedzialne w tym temacie podjęli szybką reakcję. Udało się także poprawić współpracę z Zarządem Dróg Wojewódzkich, ze Złotowa, który drogami w Pile zarządza – dodaje Dariusz Mikołajczyk, Prezes Zarządu Altvater Piła.
Usuwanie śliskości oraz gołoledzi będzie wykonywane na całej długości ulic środkami chemicznymi, dobranymi do warunków atmosferycznych (sól drogowa, chlorek wapnia i solanka). Chodniki będą posypywane piaskiem oraz innymi materiałami zmniejszającymi ryzyko poślizgu.
O miejscach, które są niebezpieczne ze względu na warunki atmosferyczne można zgłaszać też do Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego – Straży Miejskiej pod numerem telefonu 986.
Na zdjęciach nowy ciągnik do utrzymania zimowego chodników.
Sebastian Daukszewicz