Piechowiak o ordynacji wyborczej i zmianach dla biznesu

14 grudnia Sejm uchwalił zmiany w ordynacji wyborczej autorstwa PiS wraz z licznymi poprawkami tego klubu. Wśród nowych propozycji jest m.in. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast liczona od wyborów samorządowych w 2018 r., zniesienie jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do rad gmin, a kadencje rad gmin, powiatów oraz sejmików wojewódzkich miałyby być z kolei wydłużone do pięciu lat. Niewykluczone, że temat głosowania korespondencyjnego będzie jeszcze raz rozważany. Teraz projektem ustawy zajmuje się Senat. 18 grudnia na konferencji prasowej poseł Grzegorz Piechowiak z Porozumienia, wrócił do tematu samorządowej ordynacji wyborczej oraz wspomniał o Konstytucji dla Biznesu.

Poseł ziemi pilskiej poinformował, że wszystkie postulaty Porozumienia zgłaszane do ordynacji wyborczej zostały zaakceptowane. Porozumienie postulowało pozostawienie jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do rad gmin do 20 tys. mieszkańców, pozostawienie wielkości okręgów wyborczych w obecnej wielkości oraz wydłużenie kadencji samorządów z 4 do 5 lat.

– Jak Państwo wiecie pojawiło się dużo zmian w porównaniu do pierwotnego założenia w ordynacji wyborczej. W miastach na prawach powiatu budżet obywatelski będzie obowiązkowy. Chcemy, aby interpelacje, zapytania radnych miały również umocowania w ustawie. Jest zapis, aby opozycja miała prawo na każdej sesji mieć swój jeden punkt wniesiony pod obrady. Jeśli chce jakiś temat poruszyć na sesji to będzie mogła. Także opozycja będzie miała szefa komisji rewizyjnej. Zniesiono głosowanie korespondencyjne. Mam z tym problem. Z jednej strony opozycja twierdzi, że to uderzenie w osoby niepełnosprawne, które nie mogą dotrzeć do lokalu wyborczego. Z drugiej strony jest wiele przypadków udowodnionych, że osoby kupowały puste kartki i je wypełniały. Myślę, że w Senacie pochylą się jeszcze nad tym tematem i będzie to przedmiotem debaty – mówi poseł Grzegorz Piechowiak z Porozumienia.

Wejście w życie projektu ma zwiększyć transparentność procesu wyborczego i ograniczyć możliwość potencjalnych nadużyć.

6 miesięcy bez składek na ubezpieczenia społeczne dla początkujących przedsiębiorców, działalność o niewielkich przychodach bez konieczności rejestracji firmy, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców – te i inne proprzedsiębiorcze rozwiązania składają się na pakiet Konstytucji Biznesu, o której wspomniał Grzegorz Piechowiak. W styczniu Pakiet Konstytucji Biznesu ma być procedowany w parlamencie.

Konstytucja Biznesu to pakiet 5 projektów:

1.    prawa przedsiębiorców,

2.    ustawa o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców,

3.    ustawa o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy,

4.    ustawa o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium RP,

5.    ustawa – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej.

Główną zmianą, jaką wprowadza Konstytucja Biznesu ma być zasada „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”.

(SE)

piechowiak_o_ordynacji00

piechowiak_o_ordynacji04 piechowiak_o_ordynacji01 piechowiak_o_ordynacji02 piechowiak_o_ordynacji03