Pierwsi dawcy pojadą do Poznania. Wspieramy pobieranie osocza od ozdrowieńców

pierwsi_dawcy

Po ogłoszeniu rozpoczęcia akcji „Wspieramy pobieranie osocza od ozdrowieńców” do kliniki Ars Medical zgłaszają się mieszkańcy, którzy pokonali koronawirusa. Koordynująca akcję doktor Elżbieta Czechowska zapowiada, że już w tym tygodniu będzie miał miejsce  pierwszy wyjazd dawców do poznańskiego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa. Wyjazd dla ozdrowieńców jest bezpłatny, a koszty transportu zostaną pokryte z budżetu miasta.

– Po ogłoszeniu rozpoczęcia akcji pomocy w oddawaniu osocza, odzew osób, które wyzdrowiały z zakażenia koronawirusem jest duży. Niestety, część zgłoszeń musieliśmy odrzucić, ponieważ wyzdrowienie tych osób nastąpiło zbyt dawno temu i nie było gwarancji, że mają one jeszcze przeciwciała. Niemniej  prawidłowych zgłoszeń mamy tyle, że już w tym tygodniu zorganizujemy pierwszy transport do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Poznaniu, gdzie ozdrowieńcy oddadzą osocze – informuje specjalistka chorób wewnętrznych i hematologii Elżbieta Czechowska, która w klinice Ars Medical koordynuje przebiegiem akcji.  

– Transport będzie odbywał się busem należącym do Regionalnego Centrum Kultury. Dawców tam i z powrotem przewieziemy bezpłatnie. Uznaliśmy także, że warto zadbać o tężyznę fizyczną ochotników i dlatego w formie podziękowania oferujemy im jednoosobowe lub rodzinne bilety do Aquaparku. Akcja będzie prowadzona tak długo, jak będzie to konieczne – zadeklarował Piotr Głowski, prezydent Piły.

– Jesteśmy w pogotowiu i czekamy na podanie terminu wyjazdu do Poznania – deklaruje Stanisław Dąbek, dyrektor RCK w Pile.

Dlaczego osocze jest takie ważne?

Jak twierdzą specjaliści epidemiologii i hematologii, osocze ozdrowieńców jest w tej chwili najskuteczniejszym lekiem w leczeniu zakażenia koronawiusem. Z tego powodu jest też lekiem zarówno cennym, jak i bardzo deficytowym.  Jedną z przyczyn tej sytuacji są separatory osocza znajdujące się wyłącznie w wojewódzkich centrach krwiodawstwa, a dzięki którym z pobranego od jednego dawcy osocza, będzie mogło skorzystać 2, 3, a nawet 4 biorców.

Krok po kroku jak zostać dawcą – patrz plakat.

UM Piły
Fot. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu