Pierwsi dawcy pojadą do Poznania. Wspieramy pobieranie osocza od ozdrowieńców
Po ogłoszeniu rozpoczęcia akcji „Wspieramy pobieranie osocza od ozdrowieńców” do kliniki Ars Medical zgłaszają się mieszkańcy, którzy pokonali koronawirusa. Koordynująca akcję doktor Elżbieta Czechowska zapowiada, że już w tym tygodniu będzie miał miejsce pierwszy wyjazd dawców do poznańskiego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa. Wyjazd dla ozdrowieńców jest bezpłatny, a koszty transportu zostaną pokryte z budżetu miasta.
– Po ogłoszeniu rozpoczęcia akcji pomocy w oddawaniu osocza, odzew osób, które wyzdrowiały z zakażenia koronawirusem jest duży. Niestety, część zgłoszeń musieliśmy odrzucić, ponieważ wyzdrowienie tych osób nastąpiło zbyt dawno temu i nie było gwarancji, że mają one jeszcze przeciwciała. Niemniej prawidłowych zgłoszeń mamy tyle, że już w tym tygodniu zorganizujemy pierwszy transport do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Poznaniu, gdzie ozdrowieńcy oddadzą osocze – informuje specjalistka chorób wewnętrznych i hematologii Elżbieta Czechowska, która w klinice Ars Medical koordynuje przebiegiem akcji.
– Transport będzie odbywał się busem należącym do Regionalnego Centrum Kultury. Dawców tam i z powrotem przewieziemy bezpłatnie. Uznaliśmy także, że warto zadbać o tężyznę fizyczną ochotników i dlatego w formie podziękowania oferujemy im jednoosobowe lub rodzinne bilety do Aquaparku. Akcja będzie prowadzona tak długo, jak będzie to konieczne – zadeklarował Piotr Głowski, prezydent Piły.
– Jesteśmy w pogotowiu i czekamy na podanie terminu wyjazdu do Poznania – deklaruje Stanisław Dąbek, dyrektor RCK w Pile.
Dlaczego osocze jest takie ważne?
Jak twierdzą specjaliści epidemiologii i hematologii, osocze ozdrowieńców jest w tej chwili najskuteczniejszym lekiem w leczeniu zakażenia koronawiusem. Z tego powodu jest też lekiem zarówno cennym, jak i bardzo deficytowym. Jedną z przyczyn tej sytuacji są separatory osocza znajdujące się wyłącznie w wojewódzkich centrach krwiodawstwa, a dzięki którym z pobranego od jednego dawcy osocza, będzie mogło skorzystać 2, 3, a nawet 4 biorców.
Krok po kroku jak zostać dawcą – patrz plakat.
UM Piły
Fot. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu