Pierwszy dzień wakacji spędzili podczas „Trenuj z wojskiem” i 12 WBOT

Blisko 100 osób stawiło się dziś na poligonie w Biedrusku, by zobaczyć, jak wygląda wojsko od środka. To już drugi termin „Trenuj z wojskiem wiosna- lato” prowadzony przez 12. Wielkopolską Brygadę Obrony Terytorialnej.

Budowa broni, strzelanie z karabinka MSBS Grot amunicją UTM, rzut granatem, podstawy pierwszej pomocy medycznej i wiele innych zagadnień przygotowali instruktorzy z wielkopolskiej „Dwunastki”, by zaznajomić uczestników szkolenia z wojskiem. Ćwiczący mieli okazję zadać pytania i poznać podstawy survivalu, czy topografii.

Zajęcia rozpoczął szef sztabu 12. WBOT – ppłk Tomasz WOŹNIAK, który powitał wszystkich na poligonie w Biedrusku:

– Jako 12. WBOT po raz drugi organizujemy „Trenuj z wojskiem”. Tym razem gościmy w innym miejscu, ale przygotowaliśmy dla Was równie atrakcyjne zajęcia. Miło mi, że choć dziś pierwszy dzień wakacji, tak licznie Państwo dopisali. Mam nadzieję, że będzie to dla Was przyjemny czas.

– Wraz z żoną, przymierzaliśmy się już dwa razy do wzięcia udziału w „Trenuj z wojskiem”. Uważam, że to był dobrze spożytkowany dzień. Nauczyliśmy się sporo nowych umiejętności jak np. wyznaczanie kierunku północy, rozpalanie ogniska za pomocą krzesiwa, udzielanie pierwszej pomocy, czy możliwość strzelania – komentuje Maciej, uczestnik „Trenuj z wojskiem wiosna – lato”.

Podczas szkolenia uczestnicy zostali podzieleni sekcje. Każdej z nich towarzyszył „duch” – żołnierz, który od początku, aż do końca szkolenia towarzyszył grupie, przeprowadzał przez punkty szkoleniowe i dbał o jej bezpieczeństwo. Uczestnicy mieli także okazję w ramach przerwy śniadaniowej spróbować wojskowych racji żywnościowych. Trening zakończył się wręczeniem certyfikatów przez kierownika zajęć i pamiątkowego zdjęcia. To był gorący i długi dzień, więc na koniec o uzupełnienie kalorii u uczestników zadbali logistycy, którzy zapewnili wojskową grochówkę i kiełbasę z grilla.

Ideą kampanii „Trenuj z wojskiem wiosna – lato”,  jest zapoznanie chętnych z podstawowymi umiejętnościami wojskowymi i obronnymi.

por. Anna JASIŃSKA-PAWLIKOWSKA
foto: 12. WBOT

pierwszy_dzien_wakacji

pierwszy_dzien_wakacji_02 pierwszy_dzien_wakacji_03 pierwszy_dzien_wakacji_04 pierwszy_dzien_wakacji_05 pierwszy_dzien_wakacji_06 pierwszy_dzien_wakacji_07 pierwszy_dzien_wakacji_08 pierwszy_dzien_wakacji_09