Pies ma powracające biegunki, czy to świadczy o chorobie?

11

Potrzebuję porady w sprawie mojego rocznego owczarka niemieckiego. Pies jest dość chudy, pomimo dużego apetytu. Zawsze czyści miskę do końca i szybko robi się głodny, ale nie przekłada się to na jego wagę. Dodatkowo co jakiś czas zdarza mu się kilkudniowa biegunka. Często z tego powodu go odrobaczam, ale biegunka po jakimś czasie znowu powraca. Nie wiem czy to świadczy już o jakiejś chorobie, czy powinnam zacząć się martwić? Alicja z Wałcza.

Pani Alicjo, chudość u rocznego owczarka niemieckiego może być normalnym zjawiskiem, ponieważ roczny pies będzie przybierał na masie mięśniowej jeszcze około roku. Natomiast w połączeniu z przewlekłą biegunką stanowi objaw, którego nie powinno się ignorować. Powracająca biegunka na pewno nie jest fizjologiczna dla psa. Opisane przez Panią objawy mogą być wynikiem niewłaściwego żywienia, lub jednej z wielu jednostek chorobowych, od najbardziej błahych typu niestrawność, nietolerancja pokarmowa, pasożyty przewodu pokarmowego, do poważniejszych stanów takich jak stany zapalne trzustki, zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki, problemy z wątrobą, choroby endokrynologiczne, przewlekłe stany zapalne jelit lub przerost flory bakteryjnej (SIBO) i wiele innych.

Na początek warto zastanowić się nad potencjalną inwazją pasożytniczą. Pomimo częstego odrobaczania należy upewnić się, że pies przyjmuje właściwą dawkę leku przeciwpasożytniczego, oraz że skład tego leku jest odpowiedni. Na rynku jest dostępnych wiele preparatów, jednak ich działanie jest różne, a w tym konkretnym przypadku może nie być wystarczające. Niestety nawet przy właściwym, regularnym odrobaczaniu, pies może zarazić się pasożytami, np Lamblią, której nie wybije jednorazowe odrobaczenie. Należałoby zbadać kał psa pod kątem ewentualnych pasożytów, aby upewnić się, że odrobaczenie jest skuteczne.

Jeśli badanie kału nie wykaże obecności pasożytów, warto poszerzyć diagnostykę pod kątem zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki (ZNT – EPI). Jest to zniszczenie pęcherzykowych komórek trzustki, co przyczynia się do zaburzeń trawienia i wchłaniania tłuszczów. Niestety owczarki niemieckie mają predyspozycje do tej jednostki chorobowej, która może być u nich dziedziczona przez recesywny gen autosomalny. ZNT najczęściej diagnozuje się u psów młodych, a objawami są wychudzenie, duży apetyt w połączeniu z brakiem przybierania na masie, brzydki włos, nawracające biegunki, zielonkawe o kwaśnym zapachu i tłustym wyglądzie.

Jak widać, objawów takich jak przewlekła biegunka z zaburzeniami trawienia/wchłaniania nie wolno ignorować. Zwlekanie z wizytą u lekarza weterynarii może doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia psa, co wiąże się też z dłuższym leczeniem.

Lek. wet. Katarzyna Jaworska

Zapraszam wszystkich Czytelników do lektury poprzednich zagadnień, na naszą stronę www.weterynarz.pila.pl.

Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04
www.as-przychodnia.pl
www.weterynarz.pila.pl
www.weterynarze.pila.pl

Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.

Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra i zespół jego lekarzy odpowiedzą na Wasze pytania i rozwieją każdą wątpliwość.

Fot. cowsierscipiszczy.pl