Pies nie ma apetytu, co robić?

Beagle

 

Dzień dobry, mój 4 letni pies rasy Beagle od długiego czasu ma problem z apetytem. Z początku (jakieś dwa lata temu) pies jadł wszystko co mu się dało. Niestety po kastracji zaczął dość szybko tyć, więc musiał przejść na dietę. Okazało się, że specjalistycznej karmy odchudzającej nie chce jeść. Zaczęłam kombinować z innymi rodzajami karmy, ale on raz zje, raz nie zje, najchętniej jadłby to co gotuję na obiad dla rodziny. Chociaż zdarzają się nawet takie dni, że nawet parówki nie zje, za to na trawę się rzuca. W tym momencie pies jest dość gruby, a ja nie wiem jak mu pomóc. Czy istnieje jakaś karma, którą na pewno będzie jadł i jednocześnie na niej schudnie? Ania z Piły.

Pani Aniu, w przypadku Pani psa, w pierwszej kolejności należałoby ustalić przyczynę zmiennego apetytu. Pies bez względu na to czy jest otyły czy nie, może cierpieć na szereg dolegliwości, które mogą objawiać się zmiennym apetytem.

Wszelkie problemy żołądkowo-jelitowe mogą powodować ból brzucha a co za tym idzie spadek apetytu. Jedną z częstszych przyczyn jest zarobaczenie. Przy silnym zarobaczeniu pies może odczuwać dyskomfort, mogą nawet pojawić się wymioty lub biegunka. Infekcje bakteryjne i wirusowe przewodu pokarmowego, choroby metaboliczne, stany zapalne, gorączka. To są najczęstsze przyczyny obniżonego apetytu. Dlatego jeśli Pani pies ma zmienny apetyt i dodatkowo jest otyły, to pomimo sprzyjających wybredności czynników, takich jak dokarmianie ludzkim jedzeniem, na pierwszym miejscu trzeba wykluczyć przyczyny zdrowotne. Psy karmione ze stołu bardzo często mają problemy z wątrobą, trzustką lub nerkami, w wyniku karmienia produktami smażonymi, zawierającymi dużo tłuszczu, przypraw, soli oraz zawierającymi dużo białka jak kotlety, mięso z rosołu, szynka czy kiełbasa.

Oprócz problemów zdrowotnych warto wziąć pod uwagę przyczyny behawioralne. Psy są bardzo inteligentnymi zwierzętami. Obserwują swoich właścicieli i uczą się od nich. Zapamiętują, które zachowania są nagradzane, a które nie. Do naszego gabinetu bardzo często przychodzą właśnie takie psy. Po wyeliminowaniu możliwych przyczyn zdrowotnych zmiennego apetytu, pozostaje nam tylko wyuczona wybredność. Dlaczego pies ma jeść suchą karmę, jeśli wie, że za nie zjedzenie posiłku dostanie zaraz coś lepszego, np. coś ze stołu. Właściciele często martwią się, że jeśli pies ominął jeden czy dwa posiłki, to znaczy, że mu nie smakuje i trzeba dać coś innego do jedzenia. Tymczasem pies ma prawo nie mieć apetytu, szczególnie w gorące, letnie dni. Właściciele często od razu wkraczają do akcji widząc, że pies „na szczęście” ma ochotę na kurczaka z rosołu. Wtedy u naszych pupili zachodzi proces nauki pt.: nie zjadłem psiej karmy = dostanę coś lepszego. I taki pies często zaczyna omijać posiłki, wybrzydzać, żebrać przy stole. Dodatkowo pies często nie je swojej karmy, ponieważ jest regularnie dokarmiany przez członków rodziny. To co należałoby zrobić w takim momencie (oczywiście po wyeliminowaniu przyczyn zdrowotnych) to przegłodzić psa minimum 24 godziny. Po głodówce można podać porcję psiej karmy. Większość psów już po 24 godzinach głodówki zjada karmę, której wcześniej nie chciały. Jednak niektóre psy potrzebują dłuższej głodówki. Czasami pomaga także zmiana karmy np. niektóre psy naprawdę niechętnie zabierają się za karmę z rybą. Wtedy można zmienić karmę, ale zawsze należy kierować się składem. Złej jakości karma, zawierająca jedynie polepszacze smakowe niczym nie rożni się od ludzkiego „śmieciowego” jedzenia. A właśnie tym czynnikiem, czyli smakowitością karmy właściciele kierują się najczęściej. Smakowitość karmy jest ważna, ale skład karmy jest zawsze na pierwszym miejscu.

Lek. wet. Katarzyna Jaworska

Zapraszam wszystkich Czytelników do lektury poprzednich zagadnień, na naszą stronę www.weterynarz.pila.pl.

Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04
www.weterynarz.pila.pl

Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.

Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra i zespół jego lekarzy odpowiedzą na Wasze pytania i rozwieją każdą wątpliwość.