Piesza wycieczka – MOKRADŁA 2024

Zapraszamy na coroczną pieszą wycieczkę przez lasy i mokradła organizowaną wspólnie przez Nadnotecki Instytut UAM w Pile i Nadleśnictwo Zdrojowa Góra, Lasy Państwowe we współpracy z Polskim Towarzystwem Leśnym – PTL Koło przy UAM oraz Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Pile. Przewodnikiem będzie oczywiście niezastąpiony Dr Paweł M. Owsianny, który wraz z Leśnikami poprowadzi nas i wprowadzi w tajniki przyrody!

 

Wycieczka tradycyjnie związana jest ze wspólnymi obchodami Światowego Dnia Mokradeł (obchodzimy go 2 lutego), Międzynarodowego Dnia Lasu (21 marca) i Światowego Dnia Wody (22 marca). W 2024 r. temat przewodni to „Mokradła i ludzie: Splecione losy”.

 

Tym razem wybierzemy się w lasy na skraju Doliny Gwdy w okolicy Dobrzycy. Przejdziemy przez urokliwe i pełne życia lasy grądowe i łęgowe oraz mokradła – poszukując „pachnącej Panny Violi” i splecionych losów ludzi z przyrodą, którzy ukochali północną Wielkopolskę.

 

Podczas wycieczki przybliżymy rolę mokradeł w przyrodzie i ich znaczenie dla człowieka. Omówimy zmiany klimatu. Przyjrzymy się również działaniom ochronnym, prowadzonym przez Nadleśnictwo Zdrojowa Góra w celu zachowania cennych siedlisk przyrodniczych. Nie zabraknie także ciekawych obserwacji przyrodniczych oraz pogadanek historyczno-krajoznawczych. Naszą wędrówkę zakończymy wspólnym ogniskiem z kiełbaskami (we własnym zakresie kiełbaski i napoje, najlepiej ciepłe).

 

Plan wydarzenia:

 

– 16 marca 2024 r., godz. 9.00

 

– zbiórka na drodze skręcającej do lasu pomiędzy Oczyszczalnią Ścieków a Starym Młynie w Dobrzycy (ul. Olszynowy Zakątek) – pinezka https://maps.app.goo.gl/12mEXMXUTXduLCkBA

 

– długość trasy ok 6 km + kilka zygzaków,

 

– co warto zabrać: lornetkę, ubiór dostosowany do warunków pogodowych, buty terenowe (najlepiej kalosze), prowiant, termos, kiełbaski na ognisko.

 

Wstęp wolny – wszyscy głodni wiedzy i przedwiosennych, leśnych wrażeń, mile widziani!

 

Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w wydarzeniu pod opieką osoby dorosłej – rodzica/opiekuna.

 

Nadleśnictwo Zdrojowa Góra