Piknik Marciński po raz 18-ty!

Prawie czterystu pilskich turystów uczciło Święto Niepodległości w plenerze. Cztery autobusy przewiozły 270 osób w okolice byłego poligonu na ul. Bydgoskiej, skąd turyści powędrowali trasą łączącą trzy cmentarze – choleryczny z okresu I wojny światowej i dwa wojenne, z pierwszej i drugiej wojny, w Leszkowie.

Zapalili znicze, by uczcić pamięć zmarłych i poległych. Na cmentarzu w Leszkowie spotkali Starostę Pilskiego składającego tam kwiaty. Dalsza trasa wiodła do Kaliny. Razem piechurzy pokonali 9 km. Większość z nich to dzieci i młodzież szkolna, ale grupy rodzinne i przyjacielskie nie były wyjątkiem.

W rajdzie wzięło też udział 23 rowerzystów z Piły, którzy pokonując 18 km trasą z Placu Zwycięstwa w Pile przez Motylewo i śluzę na Gwdzie dojechali do Byszek, gdzie przy pomniku usłyszeli  kilka faktów historycznych związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w roku 1918. Do Kaliny przyjechała też ośmioosobowa grupka rowerzystów z Chodzieży.

Kajakarze, w liczbie dwudziestu siedmiu, przypłynęli ze swojej bazy na ul. Kwidzyńskiej w Pile do Kaliny, pokonując 13 km Gwdy. Przybyli też wędrowcy z kijkami, turyści samochodowi, a nawet grupka osób, które dojechały pociągiem.

A w gościnnym, pięknie zagospodarowanym Ośrodku Edukacji Leśnej w Kalinie, udostępnionym dzięki współpracy z Nadleśnictwem Kaczory, odbyła się zasadnicza impreza, czyli PIKNIK MARCIŃSKI. Uczestnicy otrzymali rogale marcińskie i gorącą herbatę lub kawę.  Upiekli nad ogniskiem kiełbaski i bułki. Organizatorzy przygotowali zabawy rekreacyjne oraz przeprowadzili konkurs na najpiękniejszy stroik jesienny przygotowany z materiałów znalezionych na trasie, ale bez użycia tworzyw sztucznych. Nagrodami były słodkie upominki. Były to imieniny Marcina, więc solenizantów obdarowano osobno.

Był to kolejny rajd zorganizowany przez wolontariuszy Oddziału PTTK w Pile im. Henryka  Kamińskiego w roku jubileuszu 60-lecia istnienia tego Oddziału. Przygotowano go z takim rozmachem dzięki wpisowemu uczestników oraz dotacji z Urzędu Miejskiego w Pile.

Zapraszamy do udziału w kolejnych naszych rajdach, bo wypoczynek w plenerze to jest to, co turyści lubią najbardziej!

Komandor Rajdu
Joanna Piotrowska

piknik_marcinski10

piknik_marcinski42 piknik_marcinski11 piknik_marcinski12 piknik_marcinski13 piknik_marcinski14 piknik_marcinski15 piknik_marcinski16 piknik_marcinski17 piknik_marcinski18 piknik_marcinski19 piknik_marcinski20 piknik_marcinski21 piknik_marcinski22 piknik_marcinski23 piknik_marcinski24 OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA piknik_marcinski37 piknik_marcinski38 piknik_marcinski39 piknik_marcinski40 piknik_marcinski41