Piła. Bezpłatne szczepienia dla dziewczynek przeciwko HPV

20 marca 2023 r. prezydent Piły podpisał umowę na realizację programu profilaktyki zakażeń́ wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) w Gminie Piła na lata 2023-2024. Program jest skierowany do dziewczynek z roczników 2010 i 2011, uczęszczających do pilskich szkół podstawowych.

Zaspakajanie zbiorowych potrzeb mieszkańców w zakresie ochrony zdrowia jest jednym z najważniejszych zadań Gminy Piła wynikających z ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Rutynowe szczepienia nastolatek przeciwko infekcji HPV, jako ważną część skutecznej profilaktyki raka szyjki macicy rekomendują m. in. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Polskie Towarzystwo Profilaktyki Zakażeń HPV, a także Światowa Organizacja Zdrowia. Zgodnie z danymi WHO i UNICEF w 2017 r. szczepienia przeciwko HPV zostały wprowadzone do Narodowych Programów Szczepień Ochronnych w 80 państwach. Jeśli chodzi o Polskę, szczepienia te znajdują się w grupie szczepień zalecanych (niefinansowanych z budżetu państwa) ujętych w Programie Szczepień Ochronnych ogłoszonym przez Ministerstwo Zdrowia na 2022 r. Obecnie w Polsce w 50% refundacji znajdują się szczepienia chroniące przed dwoma typami HPV. Szczepienia chroniące przed czterema typami HPV dostępne są w programach finansowanych przez niektóre lokalne samorządy.

Na realizację przedmiotowego konkursu przeznaczono kwotę 438.600,00 zł, tj.: – w 2023 r. 219.300,00 zł, – w 2024 r. 219.300,00 zł. Zakłada się przeprowadzenie szczepień: – w 2023-2024 r. wśród dziewcząt urodzonych w 2010-2011 r. (szczepieniem w ramach programu objętych zostanie 516 dziewczynek, co stanowi ok. 71% populacji kwalifikującej się do programu).

– Od 2019 r. łącznie podaliśmy 961 dawek  pierwszej – 491, drugiej – 463, a to oznacza, że 42% dziewczynek zostało zaszczepionych. Może to nie szczyt marzeń, ale też nie jest to zły wynik. Wcześniej te szczepienia wykonywał Medico NZPOZ  Adama Gronowskiego, któremu serdecznie dziękuje za wkład pracy, a teraz szczepienia będzie wykonywał nowy podmiot, który wygrał otwarty konkurs na realizację tego programu. Planujemy zaszczepić teraz 500 dziewczynek. Na ten cel zabezpieczyliśmy środki w kwocie ponad 400 tysięcy złotych. Zachęcam do zapisów na szczepienia, bo kryteria są proste. Musi to być 13-letnia uczennica szkoły podstawowej z terenu Piły. Ponadto zgoda rodziców, opiekunów i zgoda lekarska. Jest szczepienie bezpłatne – dwoma dawkami. Normalnie koszt takiego szczepienia to kwota 844 zł, a więc nie jest to tanie szczepienie. Myślę, że każdy, kto ma szansę to bezpłatnie powinien z niej skorzystać – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły. – Jeśli chcemy dobrze wykonywać tego typu projekty, to muszą być realizowane z wieloletnią wizją, z wieloletnim założeniem i z gigantyczną realizacją również finansową. Co roku mamy problemy finansowe i nie jest łatwo znaleźć te pół miliona złotych w budżecie. Jednak wiemy, że przerwanie tego działania w wielu przypadkach zniweczy całą idę i cele tego programu poprzez wypadnięcie dwóch roczników – dodaje prezydent Piły.

W ramach otwartego konkursu ofert na wybór realizatora programu polityki zdrowotnej pn. „Program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) w Gminie Piła na lata 2023-2024” najkorzystniejsza oferta została złożona przez Cogito Sebastian Łaźniak z Kalisza. Cena brutto: 435.504,00 zł.

– Trzeba mieć świadomość, że nie są to szczepienia obowiązkowe. Są one dodatkowymi Dzięki dofinansowaniu ze strony miasta Piły udało się nabyć najlepsze na rynku szczepionki o nazwie Gardasil 9. Dzięki temu ochrona po dwóch dawkach  jest na całe życie. Czyli podejmujemy jedną  dobrą  decyzję, zabezpieczamy dziewczynki przed drugą co do przyczyn śmiertelności chorobą, czyli rakiem szyjki macicy. Najważniejsza jest świadomość, że szczepionka jest bezpieczna, że szczepienia nie powodują żadnych powikłań i że ochrona jest na całe życie. Oczywiście nie wszyscy rodzice chcą zaszczepić swoje dziecko, najczęściej po prostu z braku wiedzy na temat tego szczepienia. Dlatego dla nas ważna jest edukacja. Jeśli pozytywna jest informacja o tych szczepieniach to przekłada się to na wyższą frekwencję. Schemat szczepienia składa się z dwóch dawek podawanych w odstępie 6 miesięcy – dodaje Sebastian Łaźniak, lekarz z Cogito.

Proces szczepienia rusza od rekrutacji poprzez linię telefoniczną, w szkołach, lub przez stronę internetową od przyszłego tygodnia (szczegóły kontaktowe wkrótce ). Po tym procesie zainteresowane osoby będą zapraszane do gabinetu lekarskiego, gdzie te szczepienia będą wykonywane. W Pile jest to Centrum Medyczne ER-MED przy ulicy Kraszewskiego 4.

Za realizacją programu szczepień przemawiają m. in. takie aspekty jak: docelowe zmniejszenie zachorowalności i przedwczesnej umieralności z powodu nowotworów złośliwych, wcześniejsze objęcie szczepieniami dziewcząt uczęszczających do szkół podstawowych na terenie Gminy Piła, brak powszechnej dostępności do szczepionek przeciwko zakażeniom HPV, zwiększenie wśród kobiet wiedzy i świadomości na temat zagrożenia chorobami nowotworowymi oraz przekonanie do stosowania profilaktyki wtórnej poprzez badania cytologiczne oraz niewystarczający poziom wiedzy wśród dziewcząt i chłopców odnośnie zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV.

Na podstawie danych z Krajowego Rejestru Nowotworów z 2019 r. na raka szyjki macicy w Polsce zachorowało 2407 kobiet, a zmarło 1569. W województwie wielkopolskim odnotowano, że na ten typ nowotworu zachorowało 193 kobiety, a zmarło 150.

Adresatami działań informacyjno-edukacyjnych będą zarówno dziewczęta, jak i chłopcy w wieku 13 lat uczęszczający do szkół podstawowych na terenie Gminy Piła. Planowane jest objęcie działaniami edukacyjnymi łącznie 750 uczniów z rocznika 2010 (w tym 364 dziewczynek i 386 chłopców) oraz 714 uczniów z rocznika 2011 (w tym 361 dziewczynek i 353 chłopców).

Sebastian Daukszewicz

pila_bezplatne

pila_bezplatne_02 pila_bezplatne_03 pila_bezplatne_04 pila_bezplatne_05 pila_bezplatne_06