Piła doczekała się ławeczki Stanisława Staszica
O tej atrakcji turystycznej mówiło się już w ramach jubileuszu 500-lecia Miasta Piły, lecz dopiero po uzyskaniu 1107 głosów w ramach pilskiego budżetu obywatelskiego na 2017 rok udało się wykonać na Placu Konstytucji 3 Maja ławeczkę Stanisława Staszica, współtwórcy Konstytucji 3-cio Majowej. Rzeźba przedstawia wielkiego pilanina przeglądającego pierwsze wydanie jego dzieła pt. „Przestrogi dla Polski”. Ławeczka będzie doskonałym miejscem, aby na chwilę się zatrzymać, zastanowić nad otaczającym nas światem. Koszt nowej atrakcji turystycznej Piły to 125 tys. zł.
Ławeczka przedstawia osobę Stanisława Staszica podczas przeglądania pierwszego wydania jego dzieła „Przestrogi dla Polski” unoszącego zamyślony wzrok znad lektury w stronę osoby, która przysiada obok niego. W zamyśle Autora gest ten tworzy interakcję między rzeźbą a widzem, przybliżając postać utrwaloną w brązie, jako człowieka, który żył w odległej czasowo epoce, ale był takim samym człowiekiem jak współcześni. Jako że Staszic kształcił się w Paryżu – ubrany jest we francuski strój, model z roku 1812. Konstrukcja ławki, na której przedstawiona jest postać nawiązuje do ikonografii Ogrodów Łazienkowskich ujętych na akwarelach Zygmunta Vogla (z 1795 roku) oraz pałacu w Nieborowie i innych z tego okresu.
Autorem ławeczki jest dr. Norbert Sarnecki, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby.
– Projekt powstał w wyniku konkursu, które ogłosiło Miasto Piła. Okazało się, że mój projekt spodobał się i doszło do realizacji. Musiałem dokonać badań historycznych – sprawdzić jak Staszic wyglądał, w co był ubrany i ewentualnie, na jakiej ławce mógłby siedzieć. Czas wykonania takiej rzeźby to ok. 4-5 miesięcy. Zawsze staram się przy takich projektach wnieść jakiś walor, w tym przypadku np. pojawiła się lektura „Przestrogi dla Polski”. Jestem zadowolony z tej realizacji i cieszy mnie, że mieszkańcom się podoba – mówi rzeźbiarz, dr. Norbert Sarnecki.
Uroczystego odsłonięcia ławeczki dokonał 9 października Piotr Głowski, prezydent Piły, Stanisław Dąbek, (który wcielił się w postać Staszica), dyrektor RCK, oraz Maria Andrzejewska, pomysłodawczyni powstania tej ławeczki.
Sebastian Daukszewicz