Piła dołączyła do grona miast prezydenckich, walczących o miano Rowerowej Stolicy Polski

PRSP_Plakat_a4

Organizatorem Rywalizacji jest Miasto Bydgoszcz. Dwie pierwsze edycje odbyły się we wrześniu 2019 i 2020 roku zaś trzecia odbędzie się w dniach 1-30 czerwca 2021 roku! Trening rozpoczął się pierwszego dnia wiosny, tj. 21 marca!

Zasady rywalizacji są proste – rowerzyści pobierają specjalnie stworzoną przez Bydgoszcz na potrzeby rywalizacji darmową aplikację, która rejestruje trasy i ich długości. Uczestnik sam decyduje, dla którego z miast „kręci kilometry”. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu użytkownicy przyczyniają się do masowego wdrażania idei „Smart City”. A co najważniejsze, akcja motywuje mieszkańców do zdrowej sportowej rywalizacji i wspólnej zabawy propagującej aktywny tryb życia. Wartością dodaną dla Włodarzy miast będzie pełna, szczegółowa statystyka przejazdów, tzw. „mapa ciepła”. Zebrane dane o najczęściej używanych trasach mogą być przydatnym narzędziem przy planowaniu i projektowaniu ścieżek i infrastruktury rowerowe.

Udział w zabawie jest dla uczestników całkowicie bezpłatny!

Miasto, które wygra rywalizację otrzyma przechodni „Puchar Rowerowej Stolicy Polski”. W przypadku wygranej trzy razy z rzędu, Puchar zostaje na stałe w posiadaniu danego miasta.

W I edycji Rowerowej Stolicy Polski wzięły udział 23 miasta prezydenckie. W ubiegłym roku było ich już 44.  A kto okazał się najlepszy?

2019: 1 miejsce Nowa Sól, 2 miejsce Leszno, 3 miejsce Gorzów Wielkopolski;

2020: 1 miejsce Nowa Sól, 2 miejsce Biała Podlaska, 3 miejsce Gniezno.

O aplikacji

Aktywne Miasta to projekt rekreacyjno – sportowy dedykowany osobom aktywnie spędzającym czas. To portal internetowy oraz aplikacja sportowa, będąca wielofunkcyjnym narzędziem przydatnym każdemu, kto uprawia sport. Aplikacja oferuje 18 dyscyplin sportowych, mierzy czas, pokonany dystans, spalone kalorie, a przebyte szlaki oznacza na mapie. Inicjatorem projektu jest Miasto Bydgoszcz.

Jedyna w Polsce aplikacja stworzona przez miasto,  dla miast i mieszkańców.

Aktywne Miasta to darmowa aplikacja mobilna dostępna na iOS i Android.

Premiera Aplikacji miała miejsce w kwietniu 2018 r. i od razu zyskała I miejsce w rankingu Google Play Aplikacji Sportowych zyskujących na popularności i 20 miejsce wśród najlepszych aplikacji sportowych. Tylko w ubiegłym roku aplikacja została zainstalowana 64 648 razy.

Katarzyna Sztafel
Inspektor ds. Promocji Miasta