Piła. Dotacja na nowy akcelerator

19 sierpnia pod budynkiem pilskiej filii Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Pile odbyła się konferencja prasowa ministra Grzegorza Piechowiaka, posła ziemi pilskiej oraz Piotra Brombera, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia, podczas której miało miejsce przekazanie dla pilskiego ośrodka radioterapii symbolicznego czeku o wartości 8,5 miliona złotych na zakup akceleratora liniowego w ramach zadania „Doposażenie zakładów radioterapii” Narodowej Strategii Onkologicznej.

– W ramach tego programu sfinansowaliśmy już zakup trzydziestu sześciu takich urządzeń  na łączną kwotę 297 milionów złotych. Główny cel tej strategii to przede wszystkim poprawa diagnostyki wykrywalności nowotworów oraz co ważne, poprawa jakości życia pacjenta w trakcie hospitalizacji i po jego zakończeniu. Ta strategia onkologiczna umożliwia dofinansowanie m.in. wymiany akceleratorów – mówi Piotr Bromber, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia.

– Technologia i ludzie – na tym opiera się medycyna. Technologia kosztuje i ludzie też. Technologia się zużywa i postęp w tej chwili w technologii medycznej jest potężny. Mimo że aparaty są wykonane niezwykle precyzyjnie i  mają trwałość 20 – 30 lat, to trzeba je aktualizować, a gdy rdzeń po 10 latach nie przyjmuje aktualizacji to jest potrzeba  nowego aparatu, który będzie mógł zabezpieczyć leczenie na kolejną dekadę lub dwie – dodaje dr Piotr Martenka, kierownik  Ośrodka Radioterapii w Pile.

Obecnie Ośrodek Radioterapii w Pile posiada  dwa akceleratory. Jeden sześcioletni, drugi czternastoletni. Pacjenci byli leczeni tym „młodszym” a starszy był w rezerwie w przypadku awarii. Nowy sprzęt jeszcze bardziej usprawni leczenie. Mając dwa aparaty, w  tym ten nowy,  pilska placówka może leczyć do 1000 pacjentów rocznie, a nie jak wcześniej 500.

red.

pila_dotacja

pila_dotacja_05 pila_dotacja_02 pila_dotacja_03 pila_dotacja_04