Piła. Duże zmiany na Motylewie

Na oddalonym nieco od Piły osiedlu Motylewo obok malowniczej rzeki Gwdy trwają wielkie inwestycje budowlane za duże pieniądze, które mają zmienić oblicze tej części miasta. Trwa m.in. zadanie pn. „Budowa infrastruktury drogowej na osiedlu Motylewo w Pile” z okresem realizacji w latach 2022-2024 o łącznych nakładach 18 900 000 złotych. To zadanie polegające na budowie ulic części osiedla w obrębie ul. Jastrzębiej. Ponadto planowane jest połączenie mostem Motylewo z Kaliną.

We wtorek 8 listopada (jutro), na pętli autobusowej przy ulicy Jastrzębiej odbyła się konferencja prasowa prezydenta Piły Piotr Głowskiego, dyrektor Wydziału Rozwoju i Funduszy Europejskich Jolanty Sobieszczyk i dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni Mirona Tadycha, którzy to omówili temat rozbudowy infrastruktury i innych inwestycji na terenie osiedla Motylewo. Jedne już trwają inne się rozpoczną

– Witam państwa na największej inwestycji w tej części Polski, bo w promieniu około 100 kilometrów zarówno pod względem wielkości, rozmachu i liczby realizowanych budów, jest to miejsce zupełnie wyjątkowe. Prowadzone jest tu wiele projektów. Obecnie trwa budowa nowej ulicy Jastrzębiej przez firmę Panattoni za własne środki. Po zakończeniu ich inwestycji dobudujemy trakty związane z komunikacją piszą i rowerową. Od momentu, kiedy zakończy się ta inwestycja będziemy ją kontynuować aż do rzeki i to będzie fragment, który będziemy realizowali w pełnym zakresie, ze wszystkim ulicami poprzecznymi, czyli połączymy starą część Motylewa z nową częścią. W przygotowaniu mamy także część, która połączy Motylewo z Kaliną przez most. Dzięki temu będzie można z Motylewa dostać się do stacji PKP na Kalinie lub w odwrotnym kierunku mieszkańcy Kaliny dostaną się do Motylewa na autobus MZK. Kolejny ważny element to włączenie się w drogę krajową, czyli w naszą obwodnicę. Będzie tam duże skrzyżowanie, a następne na wysokości zakładu pana Cerby pojawi się duży węzeł łączący nas z drogą S11. Mam nadzieję, że wielu mieszkańców dzięki wybudowanym w tym rejonie szlakom rowerowym odkryje nowe rejony miasta – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.

– Jeśli chodzi o kładkę na rzece Gwdzie chciałbym dodać, że będzie to konstrukcja lekka nośna dla ruchu pieszo –rowerowego. Myślę, że za jakiś czas przedstawimy pierwsze wizualizacje tego mostu o wartości kilku milionów złotych. Być może starsi mieszkańcy pamiętają most drewniany, który istniał na tej przeprawie między Motylewem a Kaliną. Tam powstanie nowy most – dodaje Miron Tadych, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni.

Za łączną kwotę 18 900 000 złotych dzięki środkom z Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych  przewidziane do budowy zostały: odcinek ulicy Jastrzębiej oraz ulice Łabędzia, Bociania, Gęsia i Kolibrowa z połączeniem z Orlą.  Na początku przyszłego  roku ma być wyłoniony wykonawca, który zaprojektuje i wybuduje wspomnianą inwestycję.

– Inwestycja obejmie także oświetlenie, brakujące fragmenty sieci wodno-kanalizacyjnej i co istotne ścieżkę rowerową wzdłuż ulicy Jastrzębiej z kontynuacją do rzeki i dalej z przeprawą pieszo-rowerową nad Gwdą. Powstanie również ścieżka rowerowa wzdłuż ulicy Orlej, która prowadzić będzie nawet do gminy Ujście, bo w takim horyzoncie o tym myślimy. Zakończenie inwestycji zaplanowano na koniec 2024 roku – poinformowała Jolanta Sobieszczyk, dyrektor Wydziału Rozwoju i Funduszy Europejskich.

Prace na Jastrzębiej wykonane przez firmę Panattoni, mają natomiast zakończyć się na przełomie listopada i grudnia tego roku.

Nie można zapomnieć o tym, co dzieje się na samych działkach inwestycyjnych. Przy Jastrzębiej budowę prowadzi firma Panattoni, która stawia Panattoni Park Piła o powierzchni 44 000 metrów kwadratowych. Dalej są: Nowa Term, czyli przedsiębiorstwo świadczące usługi ogólnobudowlane oraz serwis aut ciężarowych Nijhof-Wassink, który już teraz poszukuje pracowników.

Sebastian Daukszewicz

pila_duze_zmiany

pila_duze_zmiany_02