Piła. Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia 2025 roku pod pomnikiem Ofiar Stalinizmu odbyły się uroczystości upamiętniające 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. W atmosferze zadumy oddaliśmy hołd tysiącom Polaków, zamordowanych z rozkazu władz sowieckich wiosną 1940 roku.

 

Przypomniano dramatyczne świadectwa odnalezione w masowych mogiłach. Zastępca prezydenta Piły Paweł Jarczak przywołał w przemówieniu słowa modlitwy Wacława Kruka, młodego podporucznika i poety, który w swoim pamiętniku zanotował: „Modlę się Panie za kraj, który w męce i krwi serdecznej pławi się zalewie… Modli się mogił i krzyży rząd długi i konających jęki co w noc ciemną, Ku Tobie wznoszą o wolność błaganie. Modlę się Panie.” Ten wiersz – zapisany na kilka dni przed śmiercią – pozostaje dziś przejmującym symbolem wiary, nadziei i miłości do ojczyzny, nawet w obliczu śmierci.

 

W uroczystości udział wzięły delegacje samorządowe, organizacje, służby mundurowe, stowarzyszenia, uczniowie oraz mieszkańcy. Po odczytaniu apelu pamięci i salwie honorowej, złożono kwiaty pod pomnikiem.

 

W osobnym geście pamięci złożyliśmy także kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym inwalidów wojennych. Dokładnie 12 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Inwalidy Wojennego, poświęcony żołnierzom, którzy ponieśli trwały uszczerbek na zdrowiu w wyniku działań wojennych. To ważna okazja, by wyrazić szacunek i wdzięczność tym, którzy poświęcili tak wiele dla wolnej Polski.

 

UM w Pile