Piła. Dzień tańca w przedszkolu

Dzień Tańca obchodzony jest od 1982 roku 29 kwietnia. Święto zostało ustanowione przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Dzień 29 kwietnia nie jest przypadkowy! Wybór obchodów tego dnia przypada na dzień chrztu wybitnego tancerza i choreografa reformatora sztuki tańca oraz założyciela teatru baletowego Jean-Georgesa Noverre’a (1727-1810).

 

W Publicznym Przedszkolu nr 19 w Pile dzień tańca świętowaliśmy z  Dziewczęcym zespołem baletowym „Szafirki”. Pani Dorota – opiekunka baletnic chętnie przyjęła zaproszenie i odwiedziła przedszkolaków z 4 swoimi podopiecznymi.

 

Na wstępie opowiedziała o tym jak mała dziewczynka staje się prawdziwą baletnicą, jakie nosi ubrania i buty podczas zajęć baletowych. Następnie zaprezentowała stroje baletowe, dzięki czemu dzieci dowiedziały się  m.in co to są puenty, paczka… Balet to taniec bardzo wymagający, dzieci mogły to zobaczyć podczas prezentacji 4 różnych  tańców zaprezentowanych przez baletnice.

 

Każdy taniec był dopracowany, o czym mówiły płynne ruchy i gesty tancerki, mowa ciała oraz elementy aktorstwa. Wszystkie przedszkolaki patrzyły z zachwytem i podziwem na tancerki.

 

Na koniec spotkania baletnice uczyły dzieci standardowych pozycji baletowych, po czym wykonano wspólne zdjęcie pamiątkowe. Dzień tańca na długo pozostanie w pamięci dzieci.

 

Joanna Łosoś