Piła idzie do TK
Miasto Piła zaskarża do Trybunału Konstytucyjnego znowelizowaną ustawę o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków.
24 kwietnia na sesji Rady Miasta Piły podjęto uchwałę dotyczącą zbiorowego protestu i wystąpienia z wnioskiem m.in. przez Gminę Piła do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy o zbiorowym zapatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków. Reprezentowanie gminy Piła przed Trybunałem Konstytucyjnym Rada Miasta Piły powierzyła kancelarii Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna spółka komandytowa z siedzibą w Poznaniu.
– Zabrano samorządom coś, co było ich własnością, czyli decydowanie o racjonalizacji pewnych działań. Jeśli uważamy, że trzeba przeprowadzić w gminie A inwestycje za X złotych to tak należy zrobić – o tym decydują radni, prezydent, wójt, burmistrz czy prezes spółki, który robi to w interesie mieszkańców. Dzisiaj będziemy mieć taką sytuację, że odpowiedzialni za to, żeby woda była dobrej jakości i żeby rzeczywiście odpłynęła do oczyszczalni ścieków my będziemy wspólnie. Ile to ma kosztować, chce zdecydować za nas ktoś w Warszawie – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.
Zarzuty pod adresem uchwalonej przez Sejm w dniu 27 października 2017 r. ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz niektórych innych ustaw dotyczą zarówno kwestii proceduralnych (trybu uchwalenia ustawy), jak i przyjętych w niej rozwiązań merytorycznych, w tym:
– pozbawienia wójta/prezydenta/burmistrza oraz rad gmin ich dotychczasowych kompetencji w procedurze zatwierdzenia taryfy oraz wyposażenia organu regulacyjnego (dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie) w te kompetencje;
– wyposażenia organu regulacyjnego w kompetencje do ustalenia tymczasowej taryfy;
– przyznanie kompetencji nadzorczych nad organami samorządu terytorialnego organowi regulacyjnemu w oparciu o kryterium celowości.
Regulator cen działa w strukturze Wód Polskich przy 11 Regionalnych Zarządach Gospodarki Wodnej, na wzór Urzędu Regulacji Energetyki. Zatwierdza ponad 2,6 tys. taryf przygotowanych przez przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne oraz gminy, na okres 3-5 lat.
Piła reprezentuje dużą część samorządu terytorialnego w Polsce. Wspierana jest, bowiem przez Związek Miast Polskich, zrzeszający ok. 300 samorządów. Wniosek zostanie złożony na początku maja, a wyrok Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie możemy poznać minimum za rok.
Sebastian Daukszewicz