Piła jest gotowa do akcji masowych szczepień mieszkańców na COVID-19

Samorządy w całym kraju organizują punkty szczepień masowych dla mieszkańców. Tak też jest w Pile, gdzie po dostarczeniu szczepionek w nowych punktach: w klinice Ars Medical i w obiektach po Centrum Strzelectwa Sportowego „Tarcza”. Planuje się, że dziennie będzie mogło tam zaszczepić się od 700 do 800 mieszkańców Piły i regionu.

Jesteśmy już tą pandemią naprawdę zmęczeni – psychicznie, a przez to i fizycznie. Dlatego Prezydent Piły przy wsparciu kliniki Ars Medical i Państwowej Uczelni Stanisława Staszica chce zapewnić mieszkańcom szybką możliwość zaszczepienia się, otwierając  dwa punkty szczepień masowych na terenie miasta.

– Otrzymaliśmy zaproszenie, by w naszym mieście utworzyć samorządowe punkty szczepień tak, aby te szczepienia przyśpieszyły. Jak taka możliwość prawna się pojawiła to zwróciłem się do przedstawicieli Ars Medical i do rektora PUSS w Pile z prośbą o wsparcie. I tak jeden z punktów powstanie na terenie Ars Medical, a drugi na terenie obiektów po Centrum Strzelectwa Sportowego „Tarcza”. Ten drugi obiekt zaczęliśmy przygotowywać, wyposażając go w sprzęt umożliwiający bezpieczne i sprawne przeprowadzenie akcji szczepień. Także na nasz apel o wsparcie naszych działań poprzez zgłaszanie się pielęgniarek, lekarzy, ratowników medycznych zgłosiło się 56 osób. Pomóc nam mają również studenci ostatniego roku studiów medycznych PUSS. Prowadzimy też rozmowy z firmą Signify, aby w przyszłości uruchomić trzeci punkt lub pomóc w ,,Tarczy” swoją kadrą medyczną. Co do czasu uruchomienia to jesteśmy gotowi w przeciągu kilkunastu godzin, żeby w tych punktach rozpocząć pracę, po sygnale od Wojewody lub NFZ. Jak punkty ruszą nie przewidujemy kolejek. Osoby będą poinformowane na którą godzinę mają przyjść. Nadal prosimy lekarzy, pielęgniarki i ratowników medycznych pracujących w naszym regionie o włączenie się w ten ważny proces. Im więcej nas będzie, tym większą będziemy mieli szansę na szybkie zakończenie akcji – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.

Piła jest gotowa – logistycznie i w zakresie infrastuktury – do akcji masowych szczepień mieszkańców. Jednak wszystko zależy od liczby przekazanych do tych punktów szczepionek.

– Pomysł utworzenia takich punktów jest bardzo ważny. Jeśli będą szczepionki to umożliwi nam pokonanie tej walki z wirusem, którą od roku prowadzimy. Te dwa punkty, które tworzymy są w stanie zaszczepić jednego dnia od 700 do 800 mieszkańców Piły i regionu. Pod względem kadrowym i organizacyjnym nie powinno być żadnego problemu. Jedyną niewiadomą jest liczba szczepionek, która trafi do Piły – dodaje prezes Ars Medical Zygmunt Malinowski.

Pomysł też chwali rektor PUSS, Donat Mierzejewski, który chciałby, aby też byli zaszczepieni studenci, ale muszą oni cierpliwie poczekać na swoją kolej. Według Rektora pilskiej Uczelni ważna jest też akacja promocyjna, aby ludzi przekonać do szczepień.

Punkty szczepień pracować będą od poniedziałku do soboty, przez 12 godzin na dobę (od 8.00 do 20.00).  W razie potrzeby praca punktów może zostać rozszerzona o godzinę dziennie (do 21.00) oraz także w niedzielę.

Sebastian Daukszewicz
Obraz Angelo Esslinger z Pixabay

pila_jest_gotowa1_01

pila_jest_gotowa1_04 pila_jest_gotowa1_02 pila_jest_gotowa1_03