Piła. Klub Siatkarski i Klub Piłkarski z miejskimi dotacjami

Wiemy, że wszystkie kluby mają trudną sytuację finansową związaną z pandemią Covid-19, która już prawie rok jest na terenie nie tylko naszego kraju.  Kluby, także te z naszego regionu, muszą nie tylko liczyć na środki sponsorów, ale także sięgają do kasy miejskiej, aby mogły dalej funkcjonować i rywalizować w rozgrywkach ligowych. 6 sierpnia 2021 r. na stadionie przy ulicy Żeromskiego 90 w Pile odbyło się podpisanie umów na realizację zadań publicznych z Klubem Piłkarskim Piła oraz nowym na mapie kraju Klubem Siatkarskim Braci Lach. Łącznie to 122 217 złotych wsparcia z UM Piły.

Miasto Piła może wspierać rozwój sportu na terenie miasta poprzez realizację celu publicznego rozumianego między innymi jako stworzenie lepszych warunków dla rozwoju sportu amatorskiego i zawodowego oraz poprawę warunków udziału mieszkańców w zawodach i innych przedsięwzięciach sportowych. Przyznanie wsparcia odbywa się na podstawie otwartego konkursu ofert, który ogłasza Prezydent Miasta Piły. Biorąc pod uwagę ustalenia zawarte w protokole komisji konkursowej do wyłonienia ofert na realizację zadań w zakresie rozwoju sportu w Mieście Piła w 2021 r. Prezydent Miasta Piły podejmuje decyzję o udzieleniu wsparcia określonym podmiotom na realizację wyżej wymienionych zadań. I tak dotacje po podpisaniu umowy trafią do Klubu Siatkarskiego Piła i Klubu Piłkarskiego Piła.

– Tak jak w  sporcie żużlowym w Pile, tak samo w siatkówce trzeba było zrobić krok w tył, żeby te historie głównie finansowe, które wokół klubów pojawiają się ze zbiegiem lat, różnego rodzaju  kłopoty można było rozwiązać. Mam nadzieję, że nowy klub braci Lach wróci  do wysokiego krajowego poziomu siatkówki. Zarówno w piłce nożnej jak i siatkówce będzie to co najbardziej lubię, czyli lokalność. Cały system, który przez lata budowano w Pile dzisiaj pozwala na to, żebyśmy mogli rozmawiać o tym, że bazujemy na naszym lokalnym potencjale – zawodnikach, zawodniczkach, naszych trenerach i naszej kadrze menadżerskiej. Chcemy, aby Piła w nazwie zespołu to nie było tylko słowo, ale również uczucia, emocje, które będą towarzyszyć podczas zawodów. Zapraszam już dziś  kibiców, aby pojawiali się na meczach. Piłkarze w sierpniu wyjdą na murawę stadionu, a siatkarki pod koniec września na parkiet hali. Doping będzie bardzo potrzebny – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.

Klub Siatkarski Piła braci Michała i Przemka Lach jest nowym Klubem, którego głównym celem jest wprowadzenie nowej jakości siatkówki w naszym mieście, stąd pomysł, by zacząć przygodę z trzecioligowym Klubem Siatkarskim Piła. Piłka siatkowa od zawsze była sportem uwielbianym przez pilan i nie tylko. Założyciele i pomysłodawcy „KS Piła” nie ukrywają, że zależy im na tym, aby tradycje siatkarskie w Pile przetrwały, a zespół wrócił tam, gdzie jego miejsce – do ekstraklasy. Klub Sportowy Akademia Siatkówki Braci Lach na rozwój piłki siatkowej kobiet w Pile otrzymał z miejskiej kasy  47.217,00 złotych.

– Chciałbym podziękować prezydentowi Piły za współtworzenie tej inicjatywy i rozwijanie naszego klubu pod kątem występów w trzeciej lidze siatkówki. Naszym celem jest awans do drugiej ligi. Tak jak rozwija się Akademia Siatkówki Braci Lach, tak chcemy dążyć do rozwoju Klubu Siatkarskiego Piła. Mamy tu też ładne obiekty sportowe i nie chcielibyśmy, aby stały one puste. Robimy to dla pilskiej siatkówki, dla miasta i dla rozwoju naszych podopiecznych, które szkolimy od sześciu lat, a sama akademia istnieje od 10 lat. Dlatego mamy dla kogo to robić. Skład będziemy stopniowo ujawniać – taki zabieg marketingowy – tłumaczy Przemek Lach z Klubu Siatkarskiego Piła.

Co do Klubu Piłkarskiego Piła działacze co sezon pokazują, że zależy im aby piłka nożna w Grodzie Staszica była na wysokim poziomie, aby Klub Piłkarski Piła był miejscem rozwoju dla młodzieżowych talentów piłkarskich z Piły i regionu. I to się udaje. A jak do tego dodamy wyniki ligowe, np. awans seniorów do Ligi Okręgowej, to klub  pokazuje, że chcą mieć silną pozycję w rozgrywkach ligowych. To też zauważają sponsorzy i władze miasta, przyznając im dotacje na dalszy rozwój Piłki Nożnej w Pile poprzez wspieranie udziału drużyny seniorów w rozgrywkach na poziomie Ligi Okręgowej (walka o awans do V – tej Ligi). Kwota wsparcia na to zadanie to 75.000,00 złotych.

– KP Piła  z jednej strony jest młodym klubem, który funkcjonuje 5 lat, a z drugiej strony te 5 lat to była ciężka praca całego zespołu. Sukcesy, które dziś osiągamy nie miałyby miejsca bez pracy wielu osób, a także dzięki wsparciu od początku  prezydenta Piły i osób z MOSiR-u Piła. Gdyby nie ich pomoc to ten projekt by się tak nie rozwijał dynamicznie. Zaczęliśmy od szkolenia juniorów, a seniorska sekcja istnieje od 3 lat. Mamy dzieci i młodzież z Piły, ale projekt rozwija się  już na region. Są  osoby z regionu chętne, aby u nas trenować i grać. Dziękuję prezydentowi Piły za wsparcie dla naszego klubu nie tylko finansowe, ale także infrastrukturalnie. Liczę na dalszą dobrą współpracę – mówi Przemysław Wojcieszak, prezes Klubu Piłkarskiego Piła.

Warto podkreślić, że oba kluby będą korzystać z bazy sportowej obiektów MOSiR przy Żeromskiego 90. Piłkarze z boiska, a siatkarki z hali sportowej. Już dziś kibiców serdecznie zapraszamy na mecze ligowe siatkarek i piłkarzy.

Sebastian Daukszewicz

piła_klub_siatkarski1_01

piła_klub_siatkarski1_09 piła_klub_siatkarski1_02 piła_klub_siatkarski1_03 piła_klub_siatkarski1_04 piła_klub_siatkarski1_05 piła_klub_siatkarski1_06 piła_klub_siatkarski1_07 piła_klub_siatkarski1_08