Piła. Kolejne wsparcie dla Ukrainy. MZK przekazuje dwa autobusy

Dwa autobusy  marki Solaris Urbino 10 należące do MZK Piła  wkrótce  trafią na Ukrainę. Autobusy po przerobieniu na ambulanse  potrzebne są do ratowania tysięcy rodzin, które znajdują się w miejscowościach bombardowanych i niszczonych przez rosyjskich agresorów. Będą  użytkowane przez wolontariuszy, lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarek.

Wojna w Ukrainie dla nas Polaków oznacza potrzebę wielkiej solidarności i podjęcia konkretnych działań. Z prośbą o przekazanie autobusów wystąpiła Fundacja HUMANOSH im. Sławy i Izka Wołosiańskich z Warszawy. Władze Piły i Miejski Zakład Komunikacji pozytywnie odpowiedziały na apel i zadecydowały, że na Ukrainę pojadą dwa autobusy marki Solaris Urbino 10.

– Dobrze się składa, że możemy dwa sprawne,  jeżdżące jeszcze do wczoraj  autobusy MZK przekazać fundacji, aby z nich powstały ambulanse. Jesteśmy w trakcie zakupów autobusów zero misyjnych, czyli elektrycznych i wodorowych. Jednym z warunków był taki, aby autobusy działające na silniku diesla w pewny sposób zlikwidować czy przeprowadzić  proces złomowania. Na szczecie udało nam się pozyskać za drugim razem  zgodę, aby te autobusy mogły być przerobione na ambulanse i ruszyły  na tereny wojny, a nie zostały złomowane – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.

Jak dodaje Tadeusz Majewski do przerobienia pojadą dwa autobusy marki Solaris Urbino 10.

– Autobusy były użytkowane do końca, są sprawne i mają opuszczaną rampę. To ważne, bo autobusami z Piły, dysponować będą ukraińskie służby medyczne, przenoszące ludzi na noszach. Pojazdy mają również pneumatyczne zawieszenie, co powinno ułatwić jazdę po nierównościach terenowych – dodaje  Tadeusz Majewski, prezes MZK w Pile.

Humanosh Fundacja im. Sławy i Izka Wołosiańskich od lat zajmuje się poszukującymi schronienia w Polsce uchodźcami i obcokrajowcami. Organizacja ofiarowuje im dach nad głową i załatwia sprawy, które umożliwiają normalne życie w naszym społeczeństwie.

– Zajmujemy się transportem rannych z Ukrainy. Wspiera nas około 200 medyków z Polski i innych państw. Poszkodowani, konwojami złożonymi z około 30 ambulansów, są przewożeni na lotnisko pod Rzeszowem i w kierunku Przemyśla i dalej samolotami na leczenie i rehabilitację do szpitali w Polsce i za granicą. Jesteśmy bardzo wdzięczni za taki gest solidarności. Przekazane pojazdy będą służyć nam na linii żółtej, czyli na strefie gdzie jest niebezpiecznie. Są tam potrzebne takie autobusy, które będą przerobione w Polsce na ambulanse. Na zewnątrz będą one wyposażone w bezpieczny pancerz a w środku będą łóżka, dzięki czemu więcej osób rannych będzie można przetransportować i dać im pomoc medyczną – mówi Lena Dąbek z  Fundacji Humanosh.

Ponadto przedstawicielka Fundacji HUMANOSH przekazała w podziękowaniu za wspaniały gest prezydentowi Piły oprawioną pocztówkę, która stała się jednym z symboli oporu, jaki Ukraińcy stawiają rosyjskiemu najeźdźcy. Widokówka przedstawia wyspę Węży i żołnierza, który rosyjskiemu krążownikowi powiedział to, co wiemy, że powiedział.

Przypomnijmy, że w marcu dzięki pilskim przedsiębiorcom i ludziom dobrej woli jeden z prywatnych autobusów zamieniono w Pile  na wielką karetkę, która ruszyła na Ukrainę, aby tam służyła jako polowy punkt pierwszej pomocy.

Sebastian Daukszewicz

pila_kolejne

pila_kolejne_23 pila_kolejne_02 pila_kolejne_03 pila_kolejne_04 pila_kolejne_05 pila_kolejne_06 pila_kolejne_07 pila_kolejne_08 pila_kolejne_09 pila_kolejne_10 pila_kolejne_11 pila_kolejne_12 pila_kolejne_13 pila_kolejne_14 pila_kolejne_15 pila_kolejne_16 pila_kolejne_17 pila_kolejne_18 pila_kolejne_19 pila_kolejne_20 pila_kolejne_21 pila_kolejne_22