PIŁA. Kulturalna zajawka!

Kulturalna zajawka: prezentacja pisarzy i poetów osobnych, przedstawicieli prądów, kierunków, grup literackich mających swoje znaczące miejsce w historii literatury polskiej. Każdorazowo prezentacja twórczości będzie miała charakter przeglądu. Na program złożą się : maratony czytelnicze, spotkania z autorami biografii i krytykami literackimi, projekcje filmowe, koncerty, wystawy książek.

W latach 2020 – 2022 odbędzie się prezentacja autorów  tzw. pokolenia „Współczesności” debiutujących około 1956 roku w Polsce i dominujących w życiu literackim przez następne 10 lat. Ich twórczość stanowiła punkt odniesienia dla wszystkich następnych pokoleń pisarzy i grup literackich. Swoją obecność zaznaczyli nie tylko w literaturze, ale także w filmie, teatrze, plastyce oraz w muzyce. Pokolenie to uważane jest dzisiaj przez badaczy za bardzo istotne w rozwoju literatury polskiej XX wieku. W ramach Kulturalnej zajawki zaprezentujemy, z pokolenia „Współczesności”, twórczość  Haliny Poświatowskiej, Andrzeja Bursy, Marka Hłaski i  Edwarda Stachury.

Na program pierwszego przeglądu Według Poświatowskiej…  złożą się:

•    22 października 2020, godz.18.00 – „Uparte serce” – spotkanie on-line z Kaliną Błażejowską, absolwentką dziennikarstwa i filmoznawstwa, autorką nominowanej do Nagrody Literackiej Gryfia biografii Haliny Poświatowskiej „Uparte serce” (Znak 2014). Laureatką Grand Prix Nagrody Dziennikarzy Małopolski i Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej, finalistką Nagrody im. Barbary Łopieńskiej.

•    23-24 października 2020, od godz. 8.00 – dzienno-nocny maraton czytelniczy. Wydarzenie będzie organizowane w sieci. Zapraszamy do umieszczania na naszym profilu fb, w komentarzach, nagrań z czytanymi przez siebie wierszami. Na nagraniu nie musi być utrwalony wizerunek osoby czytającej.

•    26 października 2020, godz. 10.00,18.00 – projekcje filmów w Internecie: „Ptaku mojego serca”, film dokumentalny, 1996, reż. Dorota Latour, Ewa Wanat; „Wszystkie adresy Poświatowskiej”, film dokumentalny, 2015, reż. Michał Tkaczyński – przed projekcją wprowadzenie, wypowiedź reżysera. Film zostanie wyświetlony dzięki współpracy z Urzędem Miasta Częstochowy.

•    22- 30 października 2020 – Wirtualna wystawa różnych wydań książek Haliny Poświatowskiej i o niej.

Tegoroczny przegląd dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020”.

Wiersze na dzienno-nocny maraton czytelniczy znajdują się na stronie biblioteki www.biblioteka.pila.pl

UM Piły

kulturalna_zajawka1_01

kulturalna_zajawka1_05 kulturalna_zajawka1_02 kulturalna_zajawka1_03 kulturalna_zajawka1_04