Piła. „Mieszkanie na start” – ruszył nowy nabór wniosków!
Za jakiś czas budynek Pilskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ulicy Kity 9 A, B zapełni się mieszkańcami m.in. w ramach programu „Mieszkanie na start”. Program – z definicji – ma wspierać pilskie firmy w pozyskiwaniu kompetencji, które warunkują ich dalszy rozwój. 21 czerwca 2021 r. na konferencji prasowej Beata Dudzińska, wiceprezydent Piły poinformowała o rozpoczęciu czwartej edycji tego programu. Wniosek o przydział mieszkania może złożyć przedsiębiorca zainteresowany przydziałem mieszkania dla swego pracownika. W konferencji uczestniczyli również Remigiusz Dekarli, prezes TBS w Pile i Edward Karnaś, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Urzędu Miasta Piły.
– Znajdujemy się na trenie już praktycznie ukończonego budynku mieszkalnego. Budynek ma 36 mieszkań różnej wielkości jedno pokojowe, dwupokojowe, trzy pokojowe. Mieszkania wykończone pod klucz – wystarczy wprowadzić się z własnymi meblami. Budynek jest podobny do wcześniej zrealizowanego. W przyszłości obok zbudujemy taki sam budynek bliźniaczy. Aktualnie trwają zewnętrzne czynności odbiorów. Mam nadzieję, że nie długo go przekażemy mieszkańcom – mówi Remigiusz Dekarli, prezes TBS w Pile.
Jak tłumaczy dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Edward Karnaś od 2016 roku do UM Piły w ramach wpłynęło 150 wniosków z tej liczby 30 wniosków uzyskało pozytywną opinię Izby Gospodarczej Północnej Wielkopolski. Część z tych umów została rozwiązana z inicjatywy pracowników, którzy w inny sposób rozwiązywali problem mieszkaniowy. W tej chwili jest aktywnych 17 umów w programie „Mieszkanie na start” i trzy mieszkania w procedurze zasiedlania. Dane te dotyczą wcześniej oddanych budynków.
Ile osób zamieszka w nowym budynku w ramach tego programu? Nie wiadomo, ponieważ rusza czwarty nabór.
– Warto dopowiedzieć kto otrzymał klucze już do mieszkania w tym programie. To inżynierowie mechanicy, programiści, szefowie produkcji, operatorzy maszyn czy też lekarze rezydenci. Myślę, że mieszkania przyciągają specjalistów a dzięki temu będą tworzone nowe miejsca pracy. Przeszłość pokazała, że program zadziałał. Przed nami kolejna edycja i w tym momencie zapraszam przedsiębiorców, aby przeanalizowali swoje potrzeby kadrowe po tym trudnym czasie pandemii kogo szukają do pracy a jeśli pracownikowi jest potrzebne mieszkanie o wypełnienie wniosków – dodaje Beata Dudzińska, zastępca prezydenta Piły.
Podmiotami uprawnionymi do uzyskania w najem lokalu z tworzonego zasobu mieszkaniowego są pracownicy w wieku nieprzekraczającym 35 lat, rekomendowani przez pracodawców, o specjalności szczególnie niezbędnej dla Gminy Piła. Mieszkania będą oddawane w najem na okres maksymalnie 3 lat, z możliwością przedłużenia do 5 lat. Wnioski, po ich formalnym sprawdzeniu, będą opiniowane przez Izbę Gospodarczą Północnej Wielkopolski.
Sebastian Daukszewicz