Piła. MiG-21M , nowym nabytkiem fundacji Srebrne Skrzydła

Od kilku dni na pilskim lotnisku przy domku  Aeroklubu Ziemi Pilskiej  pojawił się MiG -21M 2007, polski samolot, kolejny, odzyskany przez ekipę MiG-23UB 850 Flogger C Team / Fundacja Srebrne Skrzydła z Niemiec. Wcześniej  fundacji udało się pozyskać jedyny taki egzemplarz w Polsce, MiG-23UB 850, który również stoi na pilskim lotnisku.

 

– W zeszłym roku udało nam się pozyskać samolot MiG- 23 w wersji dwumiejscowej. Wtedy powiedziałam, że Piła zasługuje na wyjątkowe rzeczy. Cały rok pracowaliśmy na markę naszej fundacji, dzięki czemu udało się pozyskać sponsora, który pomógł nam kupić samolot MiG -21 wersji M. W lotnictwie polskim było ich 582 a dokładnie tej wersji 36 sztuk. Nasz pozyskany samolot swoją karierę miał m.in. w Debrznie, w Goleniowie  a zakończył ją w Łasku. Później w czasach, kiedy były rozwiązywane różne półki w Polsce trafił za granicę w ręce prywatnych kolekcjonerów.  Ostatnio znaleźliśmy ogłoszenie na jednym z portali samolotowych i podjęliśmy decyzję, sprawdziliśmy numery, historię i 13 czerwca pojawił się w Pile. Oba samoloty można oglądać, robić zdjęcia w sezonie wiosna – jesień a osoby, które chcą uzyskać więcej informacji, poznać historię zapraszamy do kontaktu telefonicznego, by umówić takie spotkanie. Oczywiście samoloty będą dostępne też podczas różnych wydarzeń organizowanych przez Aeroklub Ziemi Pilskiej – mówi Anna Novak  z Fundacji Srebrne Skrzydła.

 

Fundacja  również oprócz pozyskiwania takich perełek lotnictwa jak samoloty aktywnie promuje historię 28. SPLM i 6. plmb, poprzez mobilną wystawę, prelekcje, eventy, materiały filmowe, wolontariat. a ich starania łączy hasło ,,Od szybowca do odrzutowca”, które w związku z możliwościami, jakie daje Aeroklub i pilskie lotnisko.

 

Tekst i foto: Sebastian  Daukszewicz

Foto: Fundacja Srebrne Skrzydła