Piła. Ministra  Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska ze wsparciem dla Trzeciej Drogi

O tym, że poprawa, jakości powietrza w naszym mieście i okolicy jest niezwykle istotna dla zdrowia publicznego i ochrony środowiska nie trzeba nikogo przekonywać szczególnie kandydata na prezydenta Piły Adama Lubońskiego i kandydatów Trzeciej Drogi w najbliższych wyborach samorządowych. 4 kwietnia gościła w Pile  Ministra Klimatu i Środowiska  Paulina Hennig-Kloska, która oprócz wsparcia kandydatów mówił m.in. o wdrażaniu działań poprawiających, jakość powietrza w naszym mieście. Działania te przyniosą korzyść dla zdrowia i dobrostanu mieszkańców oraz ochrony środowiska naturalnego.

 

Likwidacja „kopciuchów”, dbanie o środowisko, inwestycje w odnawialne źródła energii, ekologiczny transport, to kluczowe założenia Trzeciej Drogi, które mają być realizowane również po wyborach w Pile.

 

– Wymiana „kopciuchów” to jeden z priorytetów w Pile. Dziś miasto przeznacza na ten cel tylko 200 tys. zł, a mieszkańcy mogą liczyć na dofinansowanie jedynie w wysokości do 5 tys. zł. Mamy jeszcze 36% ,, kopciuchów’’ w Pile do wymiany. Chcę proces wymiany przyspieszyć i zwiększyć pulę do 400 tys. zł., co przełoży się na dofinansowanie w wysokości do 8 tys. zł dla mieszkańca by Piła mogła oddychać czystym powietrzem – mówi poseł Adam Luboński, kandydat na prezydenta Piły.

 

– Jeśli chodzi o wymianę ,,kopciuchów’’ to bardzo duże wyzwanie na kolejne pięć lat, by uporać się z tym problemem w Pile. Do tego dedykowany jest  program „Czyste Powietrze” – to pierwszy ogólnopolski program dopłat do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów jednorodzinnych. By mieć niższe rachunki za prąd i czyste powietrze, które nie naraża na utratę życia i zdrowia. Samorząd powinien, co też nasz kandydat deklaruje, zwiększyć nakłady na ten cel. Popieram to. Należy też rozpatrzyć by poziom dofinansowania dla najuboższych mieszkańców był wyższy – oni często nie mogą pozwolić sobie na przeprowadzenie tego rodzaju inwestycji. Będą też środki z KPO  na nowoczesny  tabor autobusowy elektryczny, ale o tym czy będzie jeździł zależy od skuteczności władzy, który składa wniosek. Miasta również muszą dostosować się do zmiany klimatów. Wiemy jak to bywa przy wysokich temperaturach , kiedy jest miasto zabetonowane, kiedy brakuje terenów zieleni. W Pile aż takiego wielkiego problemu z tym nie ma, ale też potrzebujemy zmian w tym temacie. By te założenia realizować potrzeba nam partnerów, takich jak  m.in. kandydaci Trzeciej Drogi – dodaje ministra Paulina Hennig-Kloska.

 

Również tego dnia Ministra Klimatu i Środowiska razem z posłem Adamem Lubońskim rozmawiali o sprawach bieżących związanych z gospodarką leśną, wynikach audytu oraz lasach ochronnych, wyłączeniach i ograniczeniach w użytkowaniu obszarów leśnych w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile. To właśnie tam za rządów PIS wydano blisko 100 tysięcy złotych na dodatkową 'łazienkę’ w gabinecie dyrektora. Jest zakamuflowana i ma strefę relaksu. A ta zwykła jest od zawsze 5 metrów obok (tyle, że trzeba wyjść na korytarz).

 

– Ja mogę tylko powiedzieć państwu 3 liczby, które zastałam dzisiaj w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile. 94 tysiące złotych wydane na remont malutkiej łazienki. Nie wiem, gdzie są te pieniądze. Nie widzę ich w tej łazience – informuje ministra.

 

Ponadto wydano 774 tys. złotych, na obchody 40- lecia RDLP w Pile i blisko 700 tysięcy na mundury, o których leśnicy mówią, że nie będą w nich chodzić, bo one nie nadają się do pracy.

 

(SE)