Piła. Mówiono o roli książek w życiu człowieka

23 marca 2023 r. Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Pile zaprosiła bibliotekarzy z bibliotek: szkolnych, publicznych, pedagogicznych i naukowych na IV Forum Bibliotekarzy Regionu Pilskiego pod hasłem „Czytanie sercem”. Jedną z osób, która była prelegentem to Anna Dziewit Meller . Pisarka, dziennikarka i redaktorka, autorka książek dla dzieci, wywiadów, reportaży i publikacji o tematyce podróżniczej. Prywatnie- żona znanego dziennikarza i prezentera Marcin Mellera.

Tego dnia była mowa o roli czytania w budowaniu empatii i zrozumienia drugiego człowieka, o tym jak nie zwariować w cyfrowym świecie i zachęcić dzieci do czytania, a także, w jaki sposób skutecznie promować czytelnictwo.

– „Czytanie sercem” to hasło przewodnie dzisiejszego forum. O tym, że czytanie rozwija mózg, jest elementem edukacji leży u podstaw wielu dziedzin nikogo przekonywać nie trzeba. Ważne, aby takie czytanie z sercem było obecne w tym zabieganym, scyfryzowanym świecie – mówiła Beata Walczak ,Wicedyrektor Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Pile podczas otwarcia.

– Jestem wielkim zwolennikiem nowoczesnych technologii informatycznych, ale jestem przekonany, że żaden czytnik lub inne urządzenie, nie zastąpi papierowej wersji książki, czy czasopisma. Moda na czytanie wraca i to również wśród młodych ludzi. Pandemia, inflacja, wojna za wschodnią granicą i polityka państwa spychająca kulturę na boczny tor sprawiły, że samorządom jest coraz trudniej wygospodarować pieniądze i wspierać tą tak ważną dziedzinę życia społecznego. Nie mniej my tutaj w Pile, będziemy to nadal robić i naciskać na władze w Warszawie, by zmieniły swoją politykę i pozwoliły samorządom decydować, na jakie cele wydatkować publiczne środki – mówił do uczestników Piotr Głowski, prezydent Piły.

Ponadto podczas spotkania  wymieniono się też doświadczeniami bibliotekarzy z ostatniej dekady, które zdeterminowały rozwój bibliotek regionu pilskiego. Była to okazja do znalezienia inspiracji i rozwinięcia współpracy między bibliotekami na rzecz rozwoju czytelnictwa.

Sebastian Daukszewicz

pila_ksiazki

pila_ksiazki_02 pila_ksiazki_03 pila_ksiazki_04 pila_ksiazki_05 pila_ksiazki_06 pila_ksiazki_07 pila_ksiazki_08 pila_ksiazki_09 pila_ksiazki_10 pila_ksiazki_11 pila_ksiazki_12 pila_ksiazki_13 pila_ksiazki_14 pila_ksiazki_15 pila_ksiazki_16 pila_ksiazki_17 pila_ksiazki_18 pila_ksiazki_19 pila_ksiazki_20 pila_ksiazki_21 pila_ksiazki_22 pila_ksiazki_23 pila_ksiazki_24 pila_ksiazki_25 pila_ksiazki_26 pila_ksiazki_27 pila_ksiazki_28 pila_ksiazki_29 pila_ksiazki_30 pila_ksiazki_31 pila_ksiazki_32 pila_ksiazki_33 pila_ksiazki_34 pila_ksiazki_35 pila_ksiazki_36 pila_ksiazki_37 pila_ksiazki_38 pila_ksiazki_39 pila_ksiazki_40 pila_ksiazki_41 pila_ksiazki_42 pila_ksiazki_43 pila_ksiazki_44 pila_ksiazki_45 pila_ksiazki_46 pila_ksiazki_47 pila_ksiazki_48 pila_ksiazki_49 pila_ksiazki_50 pila_ksiazki_51 pila_ksiazki_52 pila_ksiazki_53 pila_ksiazki_54 pila_ksiazki_55 pila_ksiazki_56 pila_ksiazki_57 pila_ksiazki_58